Կառավարությունը երկրի գիտական ինստիտուտներից մեկի հետ քննարկում է կորոնավիրուսն ախտորոշող թեստերի տեղական արտադրության հարցը, հայտնել է ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը:
Նա նշել է, որ գործադիրն ինստիտուտին կաջակցի նաև հումքի ապահովման հարցում:
«Ինչպես նաև սա մեխանիկական, այսինքն՝ մարդկային աշխատույժ ունեցող գործառույթ է լինելու: Հենց այս փուլում փորձում ենք հասկանալ՝ որքանով է հնարավոր հատուկ սարքավորումներ ձեռք բերել, որոնք թեստերն ավտոմատացված ռեժիմով կստեղծեն: Այս փուլում մոտավորապես պլանավորվում է 100,000 թեստի արտադրություն, եթե կարողանանք բոլոր պայմաններն ապահովել»,-ասել է նա:
Պարետը հիշեցրել է նաև, որ ապրիլի 6-ին Կառավարությունն ինքնաթիռ է ուղարկելու տարատեսակ սարքավորումներ և 60,000 թեստ ՀՀ հասցնելու համար:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Երկրում մինչև մարտի 31-ը սահմանված տեղաշարժման խիստ սահմանափակումներն առնվազն 10 օրով երկարաձգվել են: Մարտի 31-ի առավոտվա դրությամբ ՀՀ-ում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 532-ի: Երկրում 3 հոգի մահացել է կորոնավիրուսից, վերականգնվել է 30 հոգի:

Правительство Армении обсуждает возможность производства тестов на коронавирус с одним из научных институтов страны. Об этом заявил вице-премьер РА, комендант Тигран Авинян.
Он отметил, что власти страны помогут институту в вопросах предоставления сырья, ресурсов и рабочей силы.
«На этой стадии планируется производство 100,000 тестов, если мы сможем обеспечить все необходимые условия», – сказал Авинян.
Комендант также напомнил, что 6 апреля правительство отправит самолет для доставки различного медицинского оборудования и 60,000 тестов в Армению.
В Армении, по состоянию на 31 марта, выявлено 532 случая коронавируса, 31 человек выздоровел, трое скончались.
С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля. С 25 марта вступили в силу новые ограничения на передвижения по стране – выходить на улицу можно с паспортом и бумагой, где записана цель передвижения. Эти ограничения 31 марта продлили как минимум на 10 дней.