Տեսականորեն հնարավոր է, որ ՀՀ-ում բոլորին թեստավորեն, գործնականում՝ ոչ. Հայաստանը գնում է այն ճանապարհով, որ մեծացվի թեստավորման հսկողությունը, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Շուտով կհասնենք օրական 400-500 թեստավորման, իսկ ավելի ուշ, նոր սարքավորումների ձեռքբերումից հետո, կկարողանանք օրը 1500 թեստ անել»,- հայտարարել է Թորոսյանը։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Երկրում մինչև ապրիլի 12-ը խիստ սահմանափակումներ են նախատեսված։ Հայաստանում ապրիլի 2-ի առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 663-ի` նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 92-ով: Ապաքինվել է 33 անձ, մահացել՝ 4։

В Армении в ближайшее время станет возможным ежедневно проводить до 1500 тестов на наличие коронавируса. Об этом 2 апреля в ходе брифинга заявил министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
«Скоро мы будем проводить 400-500 тестов в день, а позже, после покупки нового оборудования, мы сможем проводить 1500 тестов в день», – отметил он.
Министр добавил, что теоретически возможно тестирование всего населения страны, но на практике это нереально.
В Армении, по состоянию на 2 апреля, выявлено 663 случая коронавируса, 33 человека выздоровели, четверо скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля. С 25 марта вступили в силу новые ограничения на передвижения по стране – выходить на улицу можно с паспортом и бумагой, где записана цель передвижения. Эти ограничения 31 марта продлили до 12 апреля.