8 Ապրիլ 2020 - 07:31 AMT
Ապրիլի 7-ի դրությամբ ՀՀ-ում կորոնավիրուսով հիվանդների թվում ծայրահեղ ծանր վիճակում է 8 պացիենտ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ 1 մահ է գրանցվել՝ 93-ամյա պացիենտի, ով տառապում էր նաև քաղցկեղով:
«Ունենք կորոնավիրուսի 28 նոր դեպք՝ 311 թեստավորումից: Առողջացմամբ դուրս է գրվել 27 քաղաքացի: Բուժվածների ընդհանուր թիվը 114 է, հիվանդանոցում գտնվողներինը՝ 758: Պացիենտների մոտ 90 տոկոսը նույնիսկ ջերմություն չունի:
Ընդհանուր առմամբ, զգուշավոր լավատեսությունը պահպանում ենք: Եթե այս վիճակագրությունը շարունակվի, կնշանակի՝ կորոնավիրուսի պիկը հաղթահարել ենք և պիկը եղել է մարտի 31-ին»,- ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Ապրիլի 8-ի դրությամբ երկրում հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 881-ի, 9 մարդ մահացել է։ Եվս մեկ վարակված կա Արցախում, նա ՀՀ-ից էր ժամանել:

8 Апрель 2020 - 07:36 AMT
В больницах Армении на 8 апреля находятся 758 пациентов с коронавирусом, у 90% из них даже нет температуры. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
В крайне тяжелом состоянии находятся 8 человек. Число летальных исходов увеличилось до 9: умер 93-летний пациент с онкологией.
Пашинян отметил, что за сутки было проведено 311 тестов на наличие коронавируса, выявлено 28 новых случаев. Еще 27 пациентов выздоровели и выписались из медицинских учреждений. По словам премьера, если сохранится такая позитивная динамика, то можно считать, что пик в стране пройден, и он пришелся на 31 марта.
С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля. С 25 марта в стране вступили в силу новые ограничения на передвижения по стране – выходить на улицу можно с паспортом и бумагой, где записана цель передвижения. Эти ограничения 31 марта продлили до 12 апреля.