8 Ապրիլ 2020 - 10:45 AMT
ՀՀ քաղաքացիները 63 երկիր կարող են մեկնել առանց կամ տեղում վիզայով․ Հզոր անձնագրերի ցանկում 80-րդն ենք
Henley Passport Index վարկանիշային աղյուսակի համաձայն հայկական անձնագիրը 80-րդն է՝ աշխարհում 2020-ի ամենահզոր անձնագրերի ցանկում. ընդհանուր առմամբ, ցանկում 200 երկիր է ընդգրկված։
ՀՀ քաղաքացիներն առանց վիզայի կամ տեղում վիզա ստանալով կարող են մուտք գործել 63 երկիր, այդ թվում՝ Մալդիվներ, Շրի Լանկա, Նեպալ, Սերբիա, Պանամա, Ուրուգվայ, Բրազիլիա, Ռուանդա, Սենեգալ և այլն։
Աշխարհում ամենահզոր անձնագիր ունեցող երկրներից առաջինը Ճապոնիան է, որի քաղաքացիները կարող են 191 երկիր գնալ առանց վիզայի։ Հզոր անձնագրերի առաջին տասնյակում են նաև Սինգապուրը, Հրվ․ Կորեան, Գերմանիան, Իտալիան, Ֆինլանդիան, Իսպանիան, Լյուքսեմբուրգը, Դանիան։

Армянский паспорт занимает 80 место из 200 в обновленном глобальном рейтинге «Индекс паспортов», опубликованном компанией Henley & Partners.
Так, согласно рейтингу, граждане Армении могут посещать без визы или с получением визы по прибытии 63 страны мира, это на одну страну больше, чем в январском рейтинге.
В 2019 году страна занимала в рейтинге 84 место: с паспортом РА в безвизовом режиме можно было отправится в 60 стран.
Грузинский паспорт занимает 53 место в рейтинге, азербайджанский – 76 место.
Согласно рейтингу, обладателем самого «мощного» паспорта в мире, владелец которого может посещать совсем без визы или с получением ее по прибытии наибольшее число стран мира, вновь признана Япония, граждане которой могут въехать в 191 государство и территорию мира. Второе место занимает Сингапур (190 стран), третье делят Германия и Южная Корея (по 189 стран).