11 Ապրիլ 2020 - 09:15 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ներկայացնել արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգման կառավարության որոշման նախագիծ, որի ընդունմամբ Սահմանադրության ուժով կգումարվի Ազգային ժողովի հատուկ նիստ, հայտնում են կառավարությունից։
ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստին փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարի մարտավարությանը:
Մասնավորապես, առաջարկվել է ևս 30 օրով երկարաձգել արտակարգ դրության ռեժիմը, պահպանել տեղաշարժի, հանրային տրանսպորտի, միջմարզային շարժի գործող սահմանափակումները, որոնց ժամանակացույցի վերաբերյալ կլինեն պարետի համապատասխան որոշումներ:
Այնուհետև քննարկվել են տնտեսական գործունեության առանձին տեսակների սահմանափակումներին, դրանց վերացման հնարավորության ժամանակացույցին, վարակի տարածման հակազդելուն ուղղված գործողությունների պլանին վերաբերող հարցեր:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, իր հերթին, ամփոփ ներկայացրել է Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի վիճակագրությանն ու վարակված անձանց առողջական վիճակին վերաբերող տեղեկատվություն:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում, որը երկարացվել է մինչև ապրիլի 12-ը: այաստանում ապրիլի 11-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 967-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 30-ով: Մահվան ելքով ընդհանուր 13 դեպք կա։ Ապաքինվել է 173 անձ։

В Армении 11 апреля под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание комиссии, координирующей работу по предотвращению распространения коронавируса в стране, в ходе которого было предложено продлить режим чрезвычайного положения на месяц.
Во время заседания министр здравоохранения РА Арсен Торосян представил информацию о статистике подтвержденных случаев коронавирусной инфекции в Армении и состоянии здоровья инфицированных людей. А вице-премьер, комендант Тигран Авинян коснулся тактики борьбы с распространением коронавируса.
В частности, было предложено продлить чрезвычайное положение еще на 30 дней, сохранив существующие ограничения на передвижение, общественный транспорт, межрегиональные передвижения, в отношении которых комендатура примет соответствующие решения. Затем были обсуждены вопросы, связанные с ограничениями отдельных видов экономической деятельности, графиком их возможного устранения и планом действий по противодействию распространению коронавируса.
В Армении, по состоянию на 11 апреля, выявлено 967 случаев коронавируса, 173 человека выздоровели, 13 – скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля.