Ամերիկացի բժիշկ, հետազոտող Ջերեմի Գրինը հոդված է գրել, թե ինչպես կորոնավիրուսի պանդեմիայի պայմաններում բազմաթիվ հիվանդանոցներ ավելացրել են տելեբժշկության (հեռավար բժշկության) ծառայությունը։
Boston Review-ում հրապարակված հոդվածում Գրինը որպես հեռակա բուժման փորձի օրինակ է ներկայացնում 1988-ին Սպիտակի երկրաշարժից հետո NASA-ի կողմից կազմակերպված հեռակա բուժման կուրսերը։
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժը ՀՀ Սպիտակ, Գյումրի, Վանաձոր քաղաքները գրեթե հողին հավասարեցրեց։ Էպիկենտրոնում երկրաշարժի ուժգնությունը գնահատվել էր 10 բալ։ Պաշտոնական տվյալներով` ՀՀ-ում երկրաշարժից 25,000 մարդ է մահացել, 19,000 հոգի հաշմանդամություն ձեռք բերել, 530,000 մարդ մնացել է անտուն։
Հոդվածում նշվում է, որ ԽՄԿԿ գլխավոր քարտուղար Միխայիլ Գորբաչովը Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ ԱՄՆ-ում է եղել՝ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի հետ պաշտոնական հանդիպման համար։ Նշվում է, որ Սառը պատերզամի սկզբից ի վեր առաջին անգամ Սպիտակի երկրաշարժից հետո ԽՍՀՄ ղեկավարությունն ԱՄՆ-ից օգնություն խնդրեց։
Գրինի խոսքով՝ Spacebridge նախագիծը, որին մասնակցություն են ունեցել NASA-ից դոկտոր Առնո Նիկողոսյանը և ԽՍՀՄ բժշկա-կենսաբանական խնդիրների ինստիտուտից Օլեգ Գազենկոն, այսօր դարձել է հեռավար բժշկության մոբիլիզացիոն գործիք՝ ստեղծված աղետների դեպքում առողջապահական կարիքների արագ բավարարման համար։
Նշվում է, որ 60-օրյա ժամանակահատվածում հայաստանցի պացիենտների համար անցկացվել է 300 հեռավար կոնսուլտացիա, 209-ն ամերիկացի բժիշկներից օգնություն է ստացել։ Ամերիկյան 4 բժշկական կենտրոնի մասնագետները մասնակցել են Հայաստանի համար նախատեսված հեռավար բուժման կուրսերին։
Ըստ հոդվածագրի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում աշխարհի շատ երկրների, այդ թվում՝ ՀՀ-ի, կառավարությունների ներդրած գործիքներից շատերը տելեբժշկության ժամանակակից միջոցներ են։ Ամբողջ աշխարհում առողջապահական մարմիններն առաջարկում են զանգահարել թեժ գծերով՝ կորոնավիրուսի ախտանշաններ ունենալու դեպքում։

14 Апрель 2020 - 15:15 AMT
Американский врач и исследователь доктор Джереми Грин обнародовал статью о том, как много больниц добавили услуги телемедицины из-за пандемии коронавируса во всем мире.
В статье, опубликованной в Boston Review, Грин приводит в качестве примера опыт телемедицинского моста, который НАСА организовала после разрушительного землетрясения в Армении в декабре 1988 года.
7 декабря 1988 года разрушительное землетрясение почти сравняло с землей Спитак, Гюмри (Ленинакан), Ванадзор (Кировакан). Сильные толчки ощущались даже в Ереване. Сила землетрясения в эпицентре, который находился в селе Налбанд, составляла 10 баллов по шкале Рихтера. По официальным данным, погибли более 25 тысяч человек, 19 тысяч стали инвалидами, без крова остались 530 000 жителей.
Как говорится в статье, генеральный секретарь ЦК КПСС Михаил Горбачев находился в Вашингтоне с государственным визитом и был на встрече с президентом США Рональдом Рейганом, когда произошло землетрясение. Просьба о помощи, с которой Горбачев обратился к Рейгану, стала первым обращением СССР к США с начала холодной войны.
«В результате этот проект под названием Spacebridge, в котором приняли участие доктор Арно Никогосян из НАСА и доктор Олег Газенко из Института медико-биологических проблем СССР, стал крупнейшей на сегодняшний день мобилизацией телемедицины, созданной для удовлетворения потребностей быстро разворачивающейся катастрофы в области общественного здравоохранения», – отметил доктор Грин.
В течение 60-дневного периода было проведено более 300 телеконсультаций, 209 пациентов получили помощь от американских специалистов по лечению ожогов, в области урологии и инфекционных заболеваний. Учитывая богатый опыт лечения американскими специалистами краш-синдрома – синдрома сдавливания, при котором отказывают почки, в более чем 30% случаев выполнялась коррекция диагноза или тактики лечения пострадавших после проведения сеанса консультирования. 4 медицинских центра США выделили специалистов для телемедицинских сессий с Арменией.
Как говорится в статье, среди современных средств телемедицины – многочисленные приложения, представленные правительствами стран, включая Армению, для борьбы с распространением вируса и быстрого выявления симптомов Covid-19. Кроме того, органы здравоохранения во всем мире предлагают людям возможность звонить по горячим линиям в случае появления у них симптомов коронавируса.