15 Ապրիլ 2020 - 15:31 AMT
Վերջին օրերին ներքաղաքական ու հասարակական կյանքի կարևոր թեմաներից մեկն է դարձել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հայտարարությունը, ըստ որի՝ նա կարևոր է համարում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխությունը: Դրան հաջորդել է իշխանության ներկայացուցիչների և հոգևորականների հեռակա բանավեճը։
Ինքը Քոչարյանն իր ու եկեղեցու հարաբերություններին անդրադարձել է «Կյանք և ազատություն» գրքում՝ առանձին գլուխ նվիրելով այդ թեմային։ Ներկայացնում ենք հատվածներ այդ գլխից.
Գարեգին Բ-ի մասին
․․․Պարզվեց, որ կաթողիկոսը բավականին պրագմատիկ մարդ է և նրան բավականին արագ հաջողվեց շտկել Էջմիածնի ֆինանսական վիճակը։ Նրա ջանքերի շնորհիվ նվիրատուներ դարձան աշխարհի բոլոր քիչ թե շատ ունեվոր հայերը։ Դա թույլ տվեց ակտիվ եկեղեցաշինություն ծավալել Հայաստանի մարզերում և Երևանի շրջաններում։ Մեր բոլոր հայտնի վանքերը պատմականորեն լեռներում են կառուցվել, բնակավայրերից հեռու, ուստի ավելի շուտ ուխտավայր են դարձել զբոսաշրջիկների համար, ոչ թե հոտի հետ ամենօրյա շփման վայր՝ ի տարբերություն Եվրոպայի, որտեղ եկեղեցիները քաղաքների և գյուղերի սրտում են կառուցվել։ Նոր եկեղեցիների կառուցումը խիտ բնակեցված վայրերում զգալի ազդեցություն ունեցավ բնակչության կրոնական ակտիվության վրա, ինչը կարևոր էր նաև մրցակցելու համար Հայաստանում տարածվող աղանդավորության հետ․․․ Ես ամեն կերպ սատարում էի կաթողիկոսի պրագմատիզմին, թեև երբեմն ինձ թվում էր, որ հարկավոր է ավելի շատ միջոցներ ուղղել մեր պատմական վանքերի պահպանմանը։
Հոգևորականության մասին
Եկեղեցու հեղինակությունն ու ազդեցությունը բարձրացնելու համար եկեղեցու սպասավորներ շրջանակի լուրջ թարմացում էր պահանջվում՝ որոշ եպիսկոպոսներ ավելի շատ կիսագողական գործարարների էին նմանվում, քան հոգևորականների և չարժեր նրանց վստահել հոտի հետ աշխատանքը։ Կաթողիկոսը ևս տեսնում էր այդ խնդիրը և բացատրում էր դա պատրաստված եկեղեցականների բացակայությամբ։ Նա ասում էր, որ բազում երիտասարդներ արդեն ուսանում են և կադրերի նորացման հարցը սահուն կերպով կլուծվի առաջիկա տարիներին։
Կրոնի նախնական ընկալման, Պարգև արքեպիսկոպոսի և մկրտության մասին
Ղարաբաղում առաջին ագամ հոգևորական հայտնվեց 1989-ին․ Էջմիածնը նշանակեց Պարգև եպիսկոպոսին․․․ Այն ժամանակ ես չէի պատկերացնում, թե ինչպես կարող է կրթված մարդը հավատացյալ լինել։ Շփումը եպիսկոպոսի հետ թույլ տվեց հաղթահարել այդ խորը մոլորությունը․․․ Ես մկրտվել եմ 1996-ին Գանձասարում, երբ արդեն ԼՂՀ նախագահն էի։ Ինձ համոզեց Պարգև սրբազանը՝ հավանաբար, հուսալով, որ ես, ի վերոջ կդառնամ հավատքի․․․ Արևն այդ պահին շրջանակված էր զարմանալի գեղեցիկ կոնցենտրիկ ծիածանով՝ ես դեռ երբեք չէի տեսել այդպիսի մթնոլորտային երևույթ։ Եպիսկոպոսը վստահ էր, որ դա նշան է ի վերուստ, իսկ ես փորձում էի նրան երկիր վերադարձնել՝ բացատրելով երևույթի հնարավոր ֆիզիկան։
Հավատացյալ չդառնալու մասին
Ինքս այդպես էլ հավատացյալ չդարձա՝ հավանաբար, հավատն առ Աստված մանկուց է պետք սերմանել, իսկ իմ դեպքում դա այդպես չէր։ Եվ հետո, ես երբեք բավականաչափ սնահավատ չեմ եղել, որպեսզի ծանոթությունն Աստվածաշնչի հետ վերածվեր հավատի։ Սակայն ես միշտ հարգանք եմ տածել կրոնի և Հայ Առաքելական եկեղեցու հանդեպ։ Եկեղեցիները դարեր շարունակ պետականության բացակայության պայմաններում եղել են հայերի համար համայնքային կյանքի կենտրոնը՝ կատարելով ինքնության, լեզվի ու կրոնի պահպանման կարևորագույն գործառույթը։ Կարծում եմ, որ դրա բնազդային ընկալումը խորապես նստած է յուրաքանչյուր հայի գիտակցության մեջ, անկախ նրա հավատի աստիճանից։ Սակայն ձևացնել, թե ես հավատացյալ եմ, ես չէի կարող՝ կեղծավորության հանդեպ իմ խորը զզվանքի պատճառով։ Ինձ մինչ օրս նյարդայնացնում է ակնհայտ սրիկաների ցուցադրական բարեպաշտությունը, նրանք, հավանաբար, անկեղծ հավատում են, որ թողություն են աղերսում իրենց մեղսագործ էության համար։

15 Апрель 2020 - 15:34 AMT
Католикос всех армян Гарегин II 14 апреля призвал пересмотреть избранную меру пресечения в отношении находящегося под стражей второго президента Армении Роберта Кочаряна. По словам католикоса, «учитывая профессиональные мнения врачей относительно здоровья второго президента Армении», он считает важным изменить меру пресечения в отношении Кочаряна, «чтобы застраховать состояние его здоровья в этот период вируса от дальнейших осложнений». Призыв Гарегина II вызвал неудовольствие как некоторых слоев общественности, так и политических деятелей, и стал еще одной причиной спора между представителями церкви и властей.
Сам Кочарян посвятил своим отношениям с церковью главу своей книги «Жизнь и свобода», которая была опубликована, когда на экс-президента уже было заведено уголовное дело по обвинению в свержении конституционного строя и отмывании денег.
PanARMENIAN.Net представляет отрывки из этой главы.
«Прагматичный католикос»
Католикос оказался человеком прагматичным и достаточно быстро поправил финансовое положение Эчмиадзина. Благодаря его усилиям жертвователями стали практически все более-менее известные состоятельные армяне по всему миру. Это позволило развернуть активное строительство новых церквей в городах Армении и в различных районах Еревана. Все наши знаменитые монастыри исторически располагались в горах, вдалеке от населенных пунктов, и потому стали скорее местами паломничества туристов, а не ежедневного общения с паствой — в отличие от Европы, где церкви высятся в самом сердце городов и сел. Новые церкви в густонаселенных местах заметно повлияли на религиозную активность населения, что было важно в конкуренции с распространяющимся в Армении сектантством… Я всячески поддерживал прагматизм католикоса, хотя порой мне казалось, что следует направлять больше средств на сохранение наших исторических храмов.
О духовенстве
Чтобы повысить авторитет и влияние Церкви, требовалось серьезное обновление круга священнослужителей: некоторые епископы больше напоминали приблатненных бизнесменов, чем священников, и доверять им работу с паствой не стоило. Католикос видел эту проблему и объяснял ее отсутствием подготовленных священнослужителей. Говорил, что много молодых уже проходят учебу, так что вопрос обновления кадров он плавно решит в предстоящие годы.
О своем восприятии религии, архиепископе Паргеве и крещении
Впервые священнослужитель появился в Карабахе в 1989 году: Эчмиадзин назначил туда епископа Паргева.․․ В то время я не представлял себе, как образованный человек может быть верующим. Общение с епископом вывело меня из этого глубокого заблуждения.․․ Крестился я в 1996-м, в Гандзасаре, уже будучи президентом НКР. Уговорил меня епископ Паргев — видимо, в надежде, что я наконец-то проникнусь верой.․․ солнце (во время крещения – ред.) было окружено удивительно красивой полной концентрической радугой — такого атмосферного явления я не видел еще никогда. Епископ был убежден, что это знак свыше, я же пытался вернуть его на землю, объяснив возможную физику явления.
«Так и не стал верующим»
Сам я так и не стал верующим — видимо, веру в Бога надо закладывать в человека с детства, а этого со мной не произошло. К тому же я никогда не был достаточно суеверным для того, чтобы знакомство с Библией могло трансформировать суеверие в веру. Однако уважение к религии и к Армянской апостольской церкви я испытывал всегда. Храмы веками были центром общинной жизни для армян в отсутствие государственности, выполняя важнейшую функцию сохранения идентичности, языка и традиций. Думаю, что интуитивное понимание этого глубоко сидит в сознании каждого армянина, вне зависимости от степени его религиозности. Но делать вид, что я верующий, я не мог из-за патологического отвращения к притворству. И меня до сих пор раздражает показная набожность очевидных подлецов — они, по всей видимости, искренне верят, что вымаливают индульгенцию за свою грешную сущность.