Եվա անունով 15-ամյա հայուհու լուսանկարը` արված կատատոնիկ վիճակից նրա դուրս գալուց հետո, ճանաչվել է World Press Photo-2019-ի լավագույն դիմանկարը։
Կատատոնիան խանգարում է, որի ժամանակ երեխաները սթրեսից կոմա հիշեցնող վիճակում են հայտնվում։
Եվան Լեհաստանում է ընտանիքի հետ փախստականի կարգավիճակով։ Հեղինակն է լեհ լուսանկարիչ Տոմաշ Կացորը։ PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում Կացորը պատմել է, թե ինչպես է ծանոթացել աղջկա հետ և ինչպես է իր լուսանկարը ճանաչում ստացել։
«Տարվա լուսանկար» անվանակարգում հաղթել է Սուդանում արված լուսանկարը, որի հեղինակն է Յասուեսի Տիբան Ճապոնիայից, որը գործակցում է AFP-ի հետ։
«Ուղիղ ձայն» (Straight Voice) լուսանկարում տեսարան է Սուդանում բողոքի ակցիայից՝ ընդդեմ ռազմական հեղաշրջման արդյունքում իշխանության եկած կառավարության։
Լուսանկարի կենտրոնի երիտասարդն ասմունքում է, իսկ մյուսները լուսավորում են նրան բջջայինների օգնությամբ։ Ժյուրին որոշել է, որ լուսանկարը արտացոլում է երիտասարդության և արվեստի ուժը։ «Շրջակա միջավայր» անվանակարգում 1-ին տեղին է արժանացել Էսթեր Հորվաթի լուսանկարը։ Սպիտակ արջը ձագի հետ «ուսումնասիրում է» սարքավորումները, որ թողել են գերմանական «Բևեռային աստղ» գիտահետազոտական նավի գիտնականները։
Մթնոլորտի, օվկիանոսի, ծովային սառույցների մասին, էկոհամակարգերի և կենսա գեոքիմիայի մասին ստացված տվյալներն ընդգրկվելու են գլոբալ կլիմայական հետազոտությունների մեջ։ «Արդիականության խնդիրները» անվանակարգում հաղթել է ռուս լուսանկարիչ Նիկիտա Տերեշինը։ Նրա լուսանկարն արվել է 2019-ի փետրվարի 18-ին։
«Ոչ մի անձնական բան՝ պատերազմի կցակառույցը» (Nothing Personal – the Back Office of War) նախագծից Տերեշինի լուսանկարում պատկերված է մի ձեռներեց, որը երկու հակատանկային հրթիռ է հանում Աբու Դաբիի IDEX-2019 ռազմական միջազգային ցուցահանդեսի ցուցասրահից ։
«Բնություն» անվանակարգում առաջին տեղն է գրավել Ալեն Շրեդերի լուսանկարը, որտեղ պատկերված է 1 ամսական օրանգուտանգի մարմինը փրկարար թիմի վիրահատական սեղանին՝ Ինդոնեզիա, Սումատրա, ք․ Սուբուլսալամ։
Ձագը մահացել էր իր վիրավոր մոր կողքին հայտնաբերվելուց որոշ ժամանակ անց։ Մայր կապիկը, որին փրկարարները Հոուփ են անվանել, կուրացած էր, կոտրվածք ուներ և 74 հրազենային վնասվածք։ Նրա վրա կարակել են գյուղի բնակիչները, երբ նա միրգ էր ուտում իրենց այգիներից։
«Գլխավոր նորություններ» անվանակարգում 1-ին տեղն է գրավել Ֆարուկ Բատիչի լուսանկարը։ Կադրում ուսանողների և ոստիկանների բախումն է Ալժիրում հակակառավարական ցույցի ժամանակ։
Ցուցարարները պահանջում են 81-ամյա նախագահ Աբդել Ազիզ Բուտեֆլիկի հրաժարականը, որը կառավարել է երկիրը 1999-ից ի վեր։ Բուտեֆլիկը հրաժարական է տվել 2019-ի ապրիլին՝ փոխանցելով իշխանությունը ժամանակավոր կառավարությանը, որը վերահսկվում էր զինվորականների կողմից, սակայն, ցույցերը շարունակվել են։ «Սպորտ» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել Մարկ Բլինչի լուսանկարը, որն արվել է «Տորոնտո Ռեփթորսի» և «Ֆիլադելֆիա 76»-ի միջև NBA կիսաեզրափակչում բասկետբոլային հանդիպման ժամանակ Տորոնտոյում։
Լուսանկարի վրա երևում է, թե ինչպես է «Տորոնտո Ռեփթորսի» անդամը հաղթական հարվածն անում։ Լուսանկարն արվել է 2019-ի հունիսին։

Фотография 15-летней армянской девочки по имени Ева, сделанная после ее выхода из кататонического состояния – расстройства, при котором дети, перенесшие травму, впадают в состояние, подобное коме, – признана лучшим портретом 2019 года по версии международного конкурса World Press Photo.
Ева находится со своей семьей в Польше в статусе беженки. Автор фотографии – польский фотограф Томаш Кацор. В беседе с PanARMENIAN.Net Кацор рассказал о том, что стоит за этим фото, как он узнал о 15-летней девочке и получил признание за свою работу.
В номинации «Фотография года» победил снимок, сделанный в Судане. Его автор – Ясуеси Тиба из Японии, сотрудничающий с агентством AFP.
На фотографии «Прямой голос» (Straight Voice) запечатлена акция протеста в Судане против правительства, пришедшего к власти в результате военного переворота. Снимок был сделан в июне 2019 года.
Молодой человек в центре фотографии читал стихи, а другие освещали его мобильными телефонами. Жюри пришло к выводу, что фотография отражает силу молодости и искусства.
1-е место в категории «Окружающая среда» получило фото Эстер Хорват. Белый медведь и детеныш изучают оборудование, оставленное учеными немецкого научно-исследовательского судна «Полярная звезда».
Полученные судном данные об атмосфере, океане, морском льду, экосистемах и биогеохимии будут включены в глобальные климатические исследования.
В категории «Проблемы современности» выиграл российских фотограф Никита Терешин. Его фото было сделано 18 февраля 2019 года.
На фотографии Терешина из проекта «Ничего личного – подсобное помещение войны» (Nothing Personal – the Back Office of War) изображен предприниматель, убирающий две противотанковые ракеты по завершении выставочного дня на Международной оборонной выставке IDEX-2019 в Абу-Даби.
В категории «Природа» первое место заняла фотография Алена Шредера. На ней изображено тело месячного орангутанга на хирургическом столе спасательной команды недалеко от города Субулуссалам, Суматра, Индонезия.
Детеныш умер вскоре после того, как был найден со своей раненой матерью на плантации пальмового масла. Мать детеныша, которую спасатели назвали Хоуп, была найдена ослепшей, со сломанной ключицей и 74 огнестрельными ранениями. В нее стреляли жители деревни, когда она ела фрукты из их садов.
1-е место в категории «Главные новости» заняло фото Фарука Батича. В кадре видно столкновение студентов и полиции во время антиправительственной демонстрации в Алжире.
Митингующие требовали свержения президента, 81-летнего Абдель Азиза Бутефлика, который правил страной с 1999 года. Бутефлик ушел в отставку в апреле 2019 года, передав власть временному правительству, контролируемому военными, но демонстрации продолжались.
Лучшим в категории «Спорт» признано фото Марка Блинча, сделанное во время баскетбольного матча между «Торонто Рэпторс» и «Филадельфией 76» в полуфинале NBA в Торонто.
На фото видно, как игрок команды «Торонто Рэпторс» забивает победный удар. Снимок сделан в июне 2019 года.