Ապրիլի 24-ին առավոտյան 8-ից սկսած յուրաքանչյուրը կարող է իր և իր հարազատների անուններով հաղորդագրություններ ուղարկել 1915 կարճ համարին՝ ապահովելով յուրաքանչյուրիս խորհրդանշական մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության նահատակների ոգեկոչման միասնական արարողությանը: Արտերկրից պետք է ուղարկել 0037433191500 համարին:
Ուղարկված անունները երեկոյան լուսային էֆեկտով կարտացոլվեն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի պատերին, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը։
«Յուրաքանչյուր հեռախոսահամարից հնարավոր է ուղարկել 5 անուն-ազգանուն: Բոլոր հաղորդագրությունները զտվելու են, որպեսզի վերարտադրվեն միայն անուն-ազգանունները: Խիստ ցանկալի է, որ հաղորդագրությունները լինեն հայերեն՝ մեսրոպատառ»,-ասվում է գրառման մեջ:
1915 կարճ համարից կարող են հաղորդագրություն ուղարկել Հայաստանում և Արցախում գտնվողները:
1 հաղորդագրության արժեքը 1 (մեկ) դրամ է:
Կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված պարետի որոշմամբ, անվտանգության և կազմակերպչական նկատառումներից ելնելով՝ ոստիկանությունը մինչև ապրիլի 25-ի երեկո փակելու է դեպի Ծիծեռնակաբերդ մուտքը: Ապրիլի 24-ին կառավարությունը բոլորի անունից 105,000 ծաղիկ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Ծիծեռնակարբերդի հուշահամալիրում։

Армяне во всем мире смогут почтить память жертв Геноцида армян 1915 года, не выходя из дома и отправив СМС со своим именем. Об этом заявил вице-мэр Еревана Тигран Вирабян.
Отправить СМС можно будет с 08:00 (по Еревану) 24 апреля. Как пояснил Вирабян, жители Армении с утра смогут отправить СМС на короткий номер 1915 и вечером увидеть свое имя и фамилию, высвеченное на колоннах мемориала в Цицернакаберде.
А армяне диаспоры могут отправить СМС на номер +374 33 1915 00. С каждого номера можно отправить максимум 5 имен и фамилий, сообщения не должны содержать другую информацию. Цена одного сообщения будет всего 1 драм, так как по закону обеспечить бесплатную отправку СМС нельзя.
Из-за пандемии коронавируса все мероприятия, связанные с 105-летней годовщиной Геноцида армян, пройдут без непосредственного участия людей. Правительство от имени всех армян возложит к вечному огню 105,000 цветов.
Мероприятия памяти жертв Геноцида армян стартуют 23 апреля в 21:00 под звон колоколов церквей, в Ереване и областных центрах отключат освещение.