25 Ապրիլ 2020 - 06:43 AMT
Երաժիշտ, աշխարհահռչակ դաշնակահար Եվգենի Կիսինը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության թեմային ու ապրիլի 24-ի խորհրդին, ասել է, որ գլխավորն այն է, որ անմար կրակը միշտ վառ լինի մեր սրտերում։
«Շարունակեք անել ամեն ինչ, որպեսզի որքան հնարավոր է շատ մարդ աշխարհում իմանա և հիշի Հայոց ցեղասպանության մասին»,- ասել է նա «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանի հետ տեսակապի ընթացքում։
Կիսինն ասել է նաև, որ Հայաստանն արժանի է, որ ամբողջ աշխարհից շատ մարդիկ գան, ակտիվ համերգային կյանք լինի։
Փառատոնի գլխավոր մենեջերը հիշեցրել է, որ 2021-ի աշնանը Կիսինը համերգով կտա Երևանում։
Եվգենի Կիսինը մասնակցել է 2015-ին Նյու Յորքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին, կատարել Կոմիտասի «Կռունկը»: 2015-ին «Նյու Յորք Թայմսին» տված հարցազրույցում նա հայտարարել էր, որ քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, նա ելույթ չի ունենա այդ երկրում։

Известный музыкант, пианист Евгений Кисин, говоря о Геноциде армян, отметил, что важно, чтобы «вечный огонь горел в наших сердцах».
«Не важно, находимся ли мы дома или где-либо еще. Конечно же важно, чтобы он горел в сердцах как можно большего числа людей. Поэтому, продолжайте делать все, чтобы как можно больше людей знали и помнили о Геноциде армян», – заявил музыкант в ходе брифинга с главным менеджером Международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» Соной Ованнисян.
По словам Кисина, Армения заслуживает процветания, чтобы в страну массово приезжали люди со всего мира, «чтобы была активная концертная жизнь».
Ованнисян сообщила, что в октябре 2021 года Кисин выступит с концертом в Армении.
Евгений Кисин в 2015 году в Нью-Йорке принял участие в концерте, посвященном 100-летию Геноцида армян и исполнил произведение Комитаса «Журавль». В интервью New York Times в том же году пианист заявил, что не будет выступать в Турции, пока Турция не признает Геноцид армян.