Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Արցախի Պաշտպանության բանակը կատարել է իր առջև դրված խնդիրը։ Այդ մասին Ազգային ժողովի Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նիստին հայտարարել է Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, ոստիկանապետ Լևոն Մնացականյանը՝ հավելելով, որ որևէ բան չի կարող կասկածի տակ դնել հայկական կողմի հաղթանակը։
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Մնացականյանը եղել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար-ՊԲ հրամանատար։
«Տվել եմ բոլոր հարցերի պատասխանները, որոնք հուզել են հանձնաժողովին, ցանկացած հարց ստացել է իր պատասխանը։ Եղել ենք անկեղծ, ներկայացրել այն իրականությունը, որ եղել է Ապրիլյան գործողությունների ժամանակ»,- նիստի ավարտից հետո ասել է Մնացականյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Հարցին, թե արդյոք Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ եղել են բացթողումներ, որոնք կարող էին էական նշանակություն ունենալ դրա ընթացքի վրա՝ Մնացականյանը պատասխանել է․ «Իհարկե՝ ոչ»։
Նա ասել է նաև, որ 2016-ի ապրիլի 2-5-ը հայկական կողմն ունեցել է 75 զոհ, որից 35-ը ժամկետային զինծառայող են եղել։ Մնացականյանի խոսքով՝ իրենց հաշվարկով մինչև 400 հեկտար են կորցրել։
Մնացականյանն ասել է նաև, որ ցանկացած տեղ էլ անելիքներ կան, ինչքան շատ անեն, այնքան անելիքը շատ կլինի, Պաշտպանության բանակն այդ ուղղությամբ աշխատում է։
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ օպերատիվ-հետախուզական տվյալների առումով հնարավոր պակասի մասին՝ Մնացականյանն ասել է. «Այդ մասով դեռևս չպատասխանենք։ Հարցեր կան, որոնք դեռ պետք է ճշտվեն։ Հանձնաժողովը կորոշի, եթե կարիք լինի ներկայացնելու, կներկայացնի, եթե ոչ՝ հանձնաժողովն իր աշխատանքի վերջում ամբողջական կներկայացնի»։
Հարցին՝ եթե բացթողումներ եղել են ու հանձնաժողովը կներկայացնի եզրակացությամբ, ինչո՞ւ նախորդ իշխանության օրոք այդ հարցերը չէին արծարծվում՝ Մնացականյանն ասել է, որ կա Պաշտպանության բանակի և Գլխավոր շտաբի վերլուծական, պարզապես չի հանրայնացվել, և կատարված վերլուծականի հիման վրա որոշումներ կան, որոնք ընթացքի մեջ են, կատարվում են։
Ավելի վաղ հանձնաժողովի նիստին մասնակցել էր նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Նա հայտնել էր, որ արտակարգ դրության ավարտից հետո ասուլիս կհրավիրի, որտեղ կպատասխանի Ապրիլյան պատերազմին վերաբերող հարցերին։

Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) во время Апрельской войны 2016 года выполнила поставленную перед собой задачу. Об этом заявил после заседания специальной следственной комиссии Национального собрания Армении по изучению обстоятельств Апрельской войны 2016 года начальник полиции Арцаха, занимавший тогда должность министра обороны, командующего Армией обороны НКР.
Мнацаканян заявил журналистам: «Дал ответы на все вопросы. Любой волнующий комиссию вопрос получил свой ответ. Мы были искренни, представили реальность, которая была во время Апрельских действий».
На вопрос, были ли упущения во время Апрельской войны, которые могли существенно повлиять на ее ход, Мнацаканян ответил, что не было, пишет Panorama.am.
По его словам, ничто не может поставить под сомнение победу армянской стороны. «Однозначно, Армия обороны выполнила поставленную перед ней задачу, победила», – подчеркнул он.
По его мнению, всегда есть над чем поработать, и АО в этом направлении работает. По словам Мнацаканяна, в период со 2 по 5 апреля 2016 года потери армянской стороны убитыми составили 75 человек, 35 из них были военнослужащими срочной службы.
Что же касается территориальных потерь, то Мнацаканян отметил: по их подсчетам, они составляют 400 гектаров.
Отвечая на вопрос, была ли в те дни нехватка оперативно-разведывательных данных, Мнацаканян заявил, что не считает целесообразным сейчас говорить об этом: «Есть вопросы, которые еще подлежат уточнению. Комиссия решит, если будет необходимость в их представлении, представят, если нет – комиссия представит целостно в конце своей работы».