29 Ապրիլ 2020 - 17:37 AMT
ՔԱԳՎ․ Մաքսնենգ ծխախոտ փոխադրած ինքնաթիռը ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերության չի պատկանում
Ապրիլի 25-ին ՀՀ-ում գրանցված ոչ մի ավիաընկերություն բեռնափոխադրում չի իրականցրել, հայկական ակցիզով և մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտ տեղափոխած ինքնաթիռի ավիաընկերության մասին տեղեկություն ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել ՌԴ ավիացիոն իշխանություններին, PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
Ավելի վաղ «Բոյլերնայա» Telegram ալիքը հայտնել էր, որ ապրիլի 25-ին ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցները, մաքսային ծառայության հետ միասին, Կրասնոդարի օդանավակայանում կալանավորել են հայկական ակցիզով մաքսանենգ ծխախոտի 40 տոննա ընդհանուր քաշով խմբաքանակ, ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է 2700 տուփ տարբեր ապրանքանիշների ծխախոտ։
Քաղավիացիայի կոմիտեից հայտնում են նաև, որ ՌԴ-ն կապ չի հաստատել Կոմիտեի հետ՝ ճշտելու դեպքի մանրամասները:
Պատասխանելով ինքնաթիռի թռիչքային թույլտվություն ունենալու մասին հարցին՝ Կոմիտեից նշել են, որ յուրաքանչյուր չվերթ իրականացվում է միայն թույլտվության առկայության դեպքում:
Ըստ բաց աղբյուրների, տվյալ օրերին թռիչք է իրականացվել ՌԴ ԱԻՆ-ին պատկանող ինքնաթիռով։ Ապրիլի 25-ին ՌԴ ԱԻՆ RA-76841 ԻԼ-76 ինքնաթիռը Մոսկվայից Երևան է ժամանել, ապա թռչել դեպի Կրասնոդար: