ՀՀ-ում ապրիլի 30-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակված 2066 պացիենտից արհեստական շնչառության սարք է միացված 6 հոգու, ծայրահեղ ծանր վիճակում է 17 պացիենտ, ծանր՝ 59, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նա նաև մտահոգիչ է համարել երկրում մեկ օրում 134 հաստատված դեպքի առկայությունը։
«Իրադարձությունների զարգացման այս սցենարի դեպքում շուտով կանցնեք ասիմպտոմ, թեթև վիրուս ունեցող քաղաքացիներին չհոսպիտալացնելուն։ Իհարկե մոտեցումն այնպիսին է, որ այդ որոշումը կայացնելու օրը փորձելու ենք առավելագույնս ձգել, քանի որ ապագայում դա բերելու է հետագա տարածման։ Ենթադրում եմ, որ 5-6 օր կկարողանանք այս տեմպով ձգել»,- ասել է նախարարը։
Թորոսյանի խոսքով՝ հաստատված 134 վարակակրից մարդիկ են եղել, ովքեր փոխկապակցված են իրար հետ և, հնարավոր է, հաջորդող օրը վարակի դեպքերն ավելի քիչ լինեն։
Նախարարը նշել է, որ վարակված անձը մասնակցել է հուղարկավորության, ինչի հետևանքով վարակակիրների թիվը մեծացել է։
Հայաստանում ապրիլի 30-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 2066-ի։ Մահվան 32 դեպք կա, առողջացել է 929 հոգի։

В Армении, по состоянию на 30 апреля, 59 пациентов с коронавирусной инфекцией находятся в тяжелом состоянии, еще 17 человек – в крайне тяжелом. Об этом заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
Он также выразил обеспокоенность по поводу рекордного суточного прироста случаев коронавируса в стране – 134 за 29 апреля.
«При таком развитии событий скоро начнем не госпитализировать бессимптомных больных или граждан с легкими признаками вируса. Конечно, подход таков, что мы попытаемся максимально отсрочить день принятия такого решения, так как оно приведет к дальнейшему распространению вируса. Я полагаю, что такими темпами мы сможем продержаться еще 5-6 дней», – сказал министр.
По словам Торосяна, из 134 подтвержденных новых случаев некоторые были связаны между собой, и вполне возможно, что в следующие дни число заражений будет меньше. Министр отметил, что зараженный человек принял участие в похоронах, в результате чего число зараженных увеличилось.
В Армении, по состоянию на 30 апреля, выявлено 2066 случаев Covid-19, 929 человек выздоровели, 32 – скончались. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 мая.