30 Ապրիլ 2020 - 09:17 AMT
50 դրամ՝ 1 ծառի դիմաց. Բարձրադիր գոտում ծառ տնկողները կվարձատրվեն
Կառավարությունը հաստատել է կորոնավիրուսի տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմման 15-րդ ծրագիրը, որը նախատեսում է վճար՝ ծառատնկման համար։
Ծրագրի հեղինակը Շրջակա միջավայրի նախարարությունն է, որն առաջարկում է ՀՀ բարձրադիր գոտիներում հիմնել գետերի ափապաշտպան անտառաշերտեր՝ ուռենու տեղական տեսակներից:
Նախարարությունը նախատեսում է, որ ծառատնկման աշխատանքներին կարող է ներգրավվել տեղի բնակչությունը՝ այդպիսով ստեղծելով նաև լրացուցիչ աշխատատեղեր։
Աշխատանքների իրականացման ընդհանուր արժեքը մոտ 200 մլն դրամ է: Ծրագրի շահառու ուրաքանչյուր քաղաքացու կտրամադրվի 50 դրամ՝ յուրաքանչյուր կտրոնի պատրաստման և տնկման համար։
«Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման տանհինգերորդ միջոցառման նպատակն է վիրուսի տարածման հետևանքով գոյացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջև կանգնած բնակչությանը ծառատնկման աշխատանքներ կատարելու դիմաց վճարի տրամադրումը»,- ասել է նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Ծրագիրը կիրականացնի 3 կազմակերպություն՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը, «Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը» և «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ նախատեսվում է մոտ 1000 քաղաքացու մասնակցություն, սակայն ծառատունկը հնարավոր է հետագայում վերածել մշտական սեզոնային ծրագրի: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը հիշեցրել է, որ ծրագրին կարող են մասնակցել նաև նպաստի համակարգում ընդգրկված ընտանիքները։