Կառավարության հակաճգնաժամային 1-ից 13-րդ միջոցառման շրջանակում մայիսի 1-ի դրությամբ բաշխվել է 57.3 մլրդ դրամ: Գումարը բաշխվել է մոտ 23,000 իրավաբանական և 825,000 ֆիզիկական անձանց միջև, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ ներկայացված թվերը չեն ներառում հակաճգնաժամային 14-րդ,15-րդ և 16 միջոցառումը, որոնց իրագործումն ընթացքի մեջ է:
«Այս ծրագրերի իրագործման արդյունքում շահառու ֆիզիկական անձանց թիվը կգերազանցի 1․2 մլն-ը»,- գրել է նա։
Հայաստանում մայիսի 1-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 2148-ի։ Երկրում ընդհանուր առմամաբ մահվան 33 դեպք կա, առողջացել է 977 հոգի։ ՀՀ-ում կորոավիրուսի տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմման համար՝ Կառավարությունը 15 ծրագիր է առաջարկել՝ ուղղված բիզնեսին և սոցիալպես անապահով խմբին։

В рамках тринадцати антикризисных мер, принятых правительством Армении, выделено 57.3 млрд драмов (более $120 млн) для помощи гражданам, оказавшимся в затруднительном положении из-за пандемии коронавируса. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Деньги были распределены среди 23,000 юридических и 825,000 физических лиц. Внимание – эти цифры не включают в себя 14, 15, 16 антикризисные меры, реализация которых находится в процессе. В результате реализации этих программ количество бенефициаров превысит 1.2 млн», – отметил премьер.
В Армении, по состоянию на 1 мая, число случаев заболевания коронавирусом достигло 2148. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 мая. Однако с 4 мая будут сделаны некоторые послабления для населения, в частности, будет снято ограничение на передвижение и разрешена почти вся экономическая деятельность.