5 Մայիս 2020 - 09:22 AMT
ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակվածների համար առանձնացված է մոտ 1550 մահճակալ, իսկ ամբողջ երկրի մահճակալային ֆոնդը մոտ 12,000 է, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Մարտի 5-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերից 1462-ն ակտիվ են։
Մայիսի 4-ին նախարար Թորոսյանն ասել էր, որ ՀՀ-ում վարակակիրների թվի աճը կախված է մարդկանց վարքագծից։ Նա նաև նշել էր, որ կանոնները չպահպանելու դեպքում կարող են «պայթյունավտանգ բռնկումներ» լինել, ՀՀ-ում վարակակիրների թիվը կարող է հասնել 500,000-ի՝ հազարավոր մահերով, կարող են հոսպիտալացվել տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ։
Թորոսյանը ներկայացրել է, որ վատագույն սցենարի դեպքում երկրում վարակվածների թիվը կարող է անցնել 524,000-ը, որոնցից 26,200-ի վիճակը կարող է գնահատվել ծանր։ Համավարակի պիկի ժամանակ պահանջվող մահճակալների քանակը կհասնի մոտ 12,400-ի։ Նախարարը նշել է, որ անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել, որպեսզի նման սցենար երբեք տեղի չունենա։
Ավելի վաղ Թորոսյանը նաև ասել էր, որ հնարավոր է ՀՀ-ում այնպիսի իրավիճակ լինի, որ կորոնավիրուսով վարակված և թեթև ախտանշաններ ունեցող պացիենտներին հիվանդանոցային բուժում չտրվի։
Հայաստանում մայիսի 5-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 2619-ի։ Ընդհանուր առմամբ, մահվան ելքով 40 դեպք կա, առոջղացել է 1111 հոգի։

5 Май 2020 - 12:00 AMT
В Армении в настоящее время для больных коронавирусом выделено 1550 коек, а фонд всей страны составляет около 12,000 коек. Об этом заявил министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
По состоянию на 5 мая в Армении 1462 активных кейса при 2619 выявленных случаях заражения.
4 мая министр Торосян заявил, что число зараженных зависит от того, как хорошо население будет соблюдать нормы для избежания распространения инфекции. Он добавил, что если не соблюдать все меры предосторожности (необходимое расстояние, защитные маски, перчатки, избежание скоплений), то ситуация может выйти из-под контроля, и тогда в Армении может быть до 500,000 зараженных с тысячами летальных исходов.
По словам Торосяна, при одном из наихудших сценариев развития ситуации с распространением коронавируса в стране общее число случаев может достигнуть 524,032, из которых тяжелых – 26,202. В таком случае число необходимых коек во время пика достигнет 12,445.
Министр отметил, что необходимо сделать все, чтобы этого никогда не случилось.
Ранее Торосян говорил, что вскоре в стране возможно не будут госпитализировать бессимптомных зараженных и пациентов с легкими симптомами коронавируса.
В Армении число случаев заражения достигло 2619. Общее число выздоровевших составляет 1111. Скончались 40 человек. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 мая. Однако с 4 мая сделаны некоторые послабления для населения, в частности, снято ограничение на передвижение и разрешена почти вся экономическая деятельность.