Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի հետ կապված վիճակը երկրում գնալով բարդանում է, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Թվերի առումով բարձրանալու վրա ենք։ Ունենք 80 ծանր, 30 ծայրահեղ ծանր հիվանդ, 8-ը միացած են արհեստական օդափոխության սարքերի»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ թոքաբորբ ունեցող անձնաց թիվն էլ է աճում։
Նա ասել է նաև, որ մայիսի 14-ից արտակարգ դրության ռեժիմը կարող է և երկարացվել, քանի որ դա թույլ է տալիս որոշակի գործիքակազմ կիրառել։ Նախարարի խոսքով՝ որոշումը կկայացվի արտակարգ դրության ժամկետի ավարտից մի քանի օր առաջ։
Հայաստանում մայիսի 6-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 2782-ի: Մահվան ելքով 40 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 7։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 1135 է։ ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև մայիսի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար:

6 Май 2020 - 13:05 AMT
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил, что ситуация с коронавирусом в стране ухудшается, сообщает Радио Свобода.
По его словам, число зараженных растет.
«У нас 80 тяжелых, 30 крайне тяжелых пациентов, 8 из них подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких», – сказал министр, добавив, что число людей с пневмонией также увеличивается.
Он также отметил, что с 14 мая чрезвычайное положение в стране может быть продлено, поскольку оно позволяет применять определенные меры. По словам министра, решение будет принято за несколько дней до окончания чрезвычайного положения.
В Армении по состоянию на 6 мая выявлено 2782 случая заражения, выздоровели 1135 пациентов, 40 человек скончались. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 мая. Однако с 4 мая частично возобновили работу промышленность, сфера услуг, торговля и общепит, сняты ограничения на свободное передвижение граждан.