Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ ստեղծվել է «Պետական միջոցառումների նախապատրաստման և կազմակերպման» հանձնաժողով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Հանձնաժողովի կազմը, դեռ աշխատանքային խմբի ձևաչափով, իրականացրել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 105-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառման գեղարվեստական և կազմակերպչական աշխատանքները և այժմ զբաղված է հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպչական աշխատանքներով»,- ասվում է գրառման մեջ։
Հանձնաժողովի նպատակն է ունենալ միջոցառումների կազմակերպման ռազմավարություն, որը բխելու է ՀՀ կառավարության կրթական և մշակութային գերակայություններից:
«Հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունքում կունենանք իրենց բովանդակությամբ իրապես տարբերվող միջոցառումներ»,- գրել է Աղաջանյանը:
Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումներն անցել են արտակարգ դրության պայմաններում՝ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով։ Ավանդական դարձած ջահերով երթի փոխարեն լուսավառ ոգեկոչման րոպե է անցկացվել, ապրիլի 24-ին էլ ՀՀ-ի ու Սփյուռքի հայերը հնարավորություն են ունեցել վիրտուալ տարբերակով մասնակցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը։