Հայաստանը գտնվում է կիսակոնսոլիդար ավտորիտար երկրների շարքում՝ համաձայն Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Nations in Transit-2020 (Անցումային երկրներ-2020) զեկույցի։
Փաստաթղթում վերլուծության են ենթարկվել 29 պետություն, 10-ը համարվել են ժողովրդավար, 1-ը՝ հիբրիդային և 9-ը՝ ավտորիտար:
Միևնույն ժամանակ, ըստ զեկույցի, Հայաստանում նկատվում է վերջին երկու տարում ժողովրդավարության ցուցանիշի ամենամեծ բարելավումը, որը կապված է ժողովրդավար ընտրությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հետ։
Չնայած դրան՝ զեկույցի հեղինակները դատական իշխանության հետ կապված մտահոգություններ են ունեցել։ Նշվում է նաև, որ Հայաստանը և Ուկրաինան ժողովրդավարական ռեժիմի անցման ժամանակ բախվել են գրեթե նույնանման խնդիրների։
Ըստ զեկույցի՝ ՀՀ նոր իշխանությունը էականորեն ժողովրդավար բարեփոխումներ է կատարել՝ խորհրդարանական ընտրություններում նախկին իշխող կուսակցության պարտությունից հետո։ Զեկույցում նաև անդրադարձ է եղել Ամուլսարի ոսկու հանքի թեմային, հեղինակների կարծիքով այն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին որպես «գլխացավանք» է մնացել երկրի նախորդ իշխանություներից։
«Ակտիվիստները մի քանի ամիս փակել էին հանք տանող ճանապարհը։ Նրանց խոսքով, եթե Փաշինյանը հավանություն տա այդ նախագծի իրագործմանը, ապա կապացուցի, որ նախորդ իշխանությունից ոչնչով չի տարբերվում»,-կարծում են զեկույցի հեղինակները։
Freedom House-ի վերլուծաբաններն ընդհանուր առմամաբ 29 անցումային երկրում արձանագրել են ժողովրդավարության անկում։ Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ այս պահի դրությամբ տարածաշրջանում ժողովրդավարության վիճակն ավելի վատ է, քան երբևէ՝ սկսած ամենամյա առաջին զեկույցի հրապարակումից՝ 1995-ից։ Նշվում է, որ իրավունքների պաշտպանության տեսնակյունից քաղաքացիներին առավել խոցելի է դարձրել նաև կորնովիրուսի պանդեմիան։

Армения вошла в число полуконсолидированных авторитарных государств, согласно докладу Nations in Transit-2020 (Страны переходного периода), подготовленному международной правозащитной организацией Freedom House.
В документе анализируются 29 государств, 10 из которых признаны демократическими, 10 – гибридными и 9 – авторитарными.
При этом в Армении наблюдается самое большое за последние два года улучшение демократических показателей. Они связаны с демократическими выборами и борьбой с коррупцией. Индекс демократии в стране повысился с 2.93 до 3 баллов (демократичность страны оценивается по шкале 1-7 баллов, где 1 – наименее демократичная, 7 – наиболее).
Однако авторы доклада выразили обеспокоенность в связи с судебной властью.
В докладе призывают обратить внимание на Армению и Украину, где переход к демократической системе правления сталкивается практически с одинаковыми проблемами.
«В Армении и Украине происходили серьезные преобразования, обусловленные общественными потребностями в более эффективном управлении. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Украины Владимир Зеленский столкнутся с трудными вызовами укрепления доверия, оправдания связанных с ними надежд и реорганизации коррумпированных систем правления без нарушения демократических норм», – говорится в докладе.
Отмечается, что новое правительство РА провело значительные демократические реформы с момента разгрома старой правящей партии на последних парламентских выборах.
В докладе также затронута тема эксплуатации Амулсарского золотого рудника. По мнению авторов доклада, судьба Амулсара «стала головной болью премьер-министра Армении», который унаследовал проект от прежних властей.
«Активисты в течение нескольких месяцев блокировали дороги, ведущие к руднику. По их словам, если Пашинян одобрит реализацию этого проекта, то докажет, что ничем не отличается от тех руководителей, которых он отстранил от власти», – считают авторы доклада.
Аналитики Freedom House в целом констатируют ошеломляющий крах демократии в 29 государствах, которые входят в состав стран переходного периода. Авторы доклада убеждены, что на сегодняшний день в регионе меньше демократий, чем когда-либо с момента публикации первого ежегодного отчета в 1995 году, а пандемия коронавируса способствовала еще большей уязвимости граждан перед дальнейшим нарушением их прав.