Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը մայիսի 21-ին հայտարարել է, որ, իր տվյալներով՝ ռուսական արտադրության թոքերի օդափոխման սարքեր Հայաստանում չեն օգտագործվում։
Հարցին, թե արդյո՞ք ՀՀ-ն ՌԴ-ից չի ստացել «Ավենտա-Մ» սարքեր, որոնք հրդեհի պատճառ են դարձել Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի հիվանդանոցներում, նախարարն ասել է՝ երկիրը ռուսական սարքեր չի ստացել։
«Մեր տվյալներով՝ Հայաստանում ընդհանրապես չեն օգտագործվում ռուսական արտադրության թոքերի արհեստական օդափոխման սարքեր։ Մենք օգտագործում ենք արևմտյան երկրների արտադրության նմանատիպ սարքեր՝ ամերիկյան, գերմանական, վերջին շրջանում, նաև չինական», – ասել է Թորոսյանը։
Ռոսավիանադզորը մայիսի 13-ին կասեցրել է թոքերի արհեստական օդափոխման «Ավենտա-Մ» սարքերի կիրառումը, որոնք 2020-ի ապրիլի 1-ից արտադրվել են Ուրալի սարքաշինական գործարանում։ Այդ սարքերն օգտագործվել են Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի հիվանդանոցներում, որտեղ մայիսի 9-ին և 12-ին հրդեհվել են, ընդհանուր առմամբ 6 հիվանդ է մահացել։ Գործարանում ստուգում է սկսվել։

Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил, что, по его данным, в стране не используются аппараты искусственной вентиляции легких российского производства.
Отвечая на вопрос, получала ли Армения от РФ аппараты ИВЛ «Авента-М», ставшие причиной пожаров в больницах Москвы и Санкт-Петербурга, министр отметил, что страна не получала таковых.
«По нашим данным, в Армении вообще не используются аппараты искусственной вентиляции легких российского производства. Мы используем аппараты ИВЛ западного производства – американские, немецкие, в последнее время уже и китайские», – отметил Торосян.
Росздравнадзор 13 мая приостановил использование в России аппаратов ИВЛ «Авента-М», произведенных с 1 апреля 2020 года на АО «Уральский приборостроительный завод». По данным ведомства, эти аппараты использовались в больницах Москвы и Санкт-Петербурга, где произошли пожары 9 и 12 мая, погибли в общей сложности шесть пациентов. СК РФ начал проверку на уральском заводе.