ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Արցախի նորընտրի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի Շուշիում կայանալիք երդմնակալության վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից արված հայտարարությունը՝ նշելով, որ Բաքվի սպառնալիքները որևէ ազդեցություն չեն կարող ունենալ Արցախում ժողովրդավարական գործընթացների վրա։
«Պատերազմի սպառնալիքները և ռազմատենչ կեցվածքը՝ լինեն դրանք հայտարարությունների, թե միջազգային հաձնառությունների խախտմամբ անցկացվող լայնամասշտաբ զորավարժությունների տեսքով, Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման ավանդական բաղադրիչներն են, որոնք որևէ ազդեցություն չեն կարող ունենալ ղարաբաղյան հիմնահարցում հայկական կողմերի դիրքորոշումների և Արցախում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների վրա», – ասվում է ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանության մեջ։
Նա հավելել է, որ դրանք միանշանակորեն վնասում են խաղաղության նպաստող միջավայրի ձևավորմանը, որն անհրաժեշտ է բովանդակային հարցերի դիտարկման համար: Հայաստանը հավատարիմ է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
«Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Արցախի ժողովրդին ժողովրդավարական գործընթացների արդյունքում իշխանություն ձևավորելու կապակցությամբ՝ ցանկանում ենք վերահաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կշարունակի սերտորեն համագործակցել խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդին ներկայացնող նոր իշխանությունների հետ և այդ համատեքստում հետևողականորեն պաշտպանել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումն՝ առանց որևէ սահմանափակման», – ասվում է հայտարարության մեջ։
Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի եդմնակալության արարողությունը կայանալու է մայիսի 21-ին Շուշիում՝ ժամը 18:00-ին։ Արցախի Հանրապետության նախագահի երդմնակալության հանդիսավոր արարողությունը ուղիղ եթերով կհեռարձակվի։

Угрозы Азербайджана никак не могут повлиять на демократические процессы в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике). Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян в ответ на заявление азербайджанского внешнеполитического ведомства в связи с намеченной на 21 мая инаугурацией новоизбранного президента Арцаха Араика Арутюняна.
«Угроза войны и воинственная риторика, будь то в виде заявлений или проводимых широкомасштабных военных учений с нарушением международных обязательств, являются традиционной, неотъемлемой частью деструктивной позиции Азербайджана. Но они никак не могут повлиять на позицию армянской стороны в карабахском вопросе и на происходящие в Арцахе демократические процессы», – заявила Нагдалян.
Она добавила, что позиция Баку наносит ущерб формированию среды, необходимой для мира и обсуждения содержательных вопросов. Армения привержена исключительно мирному урегулированию конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, заявила пресс-секретарь.
По ее словам, Армения продолжит тесное сотрудничество с демократическими властями Арцаха и будет последовательно отстаивать право народа республики на самоопределение.
Президентские выборы в Арцахе прошли в два тура – 31 марта и 14 апреля. Победу на них одержал бывший премьер-министр НКР Араик Арутюнян.