Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը, որով նախատեսվում է պարեկային ոստիկանության ստեղծում։
Կողմ է քվեարկել 111 պատգամավոր։ Խորհրդարանը կողմ է քվեարկել նաև նախագծի երկրորդ ընթերցումը հրատապ՝ 24-ժամյա ռեժիմով քննարկելուն:
Նախագծով առաջարկվում է Ճանապարհային ոստիկանությունը փոխարինել Պարեկայինով: Ոստիկանության բարեփոխումների համատեքստում ստեղծվելիք Պարեկային ծառայությունում աշխատելու համար դասընթացի դիմորդների ընդունելությունը կմեկնարկի արդեն հունիսին։ Ընդհանուր ընդունելության տեղերի թիվը 770 է։
2021-2022 թթ․ նախատեսվում է ամբողջ հանրապետությունում անցում կատարել Պարեկային ծառայության: Ըստ նախագծի՝ անհրաժեշտ է ստեղծել նաև տուժողներին արագ օգնության հասնելու և որակյալ, անհետաձգելի բժշկական, հոգեբանական օգնություն ցուցաբերելու, իրավախախտումները կանխելու ու խափանելու, սահմանային ռեժիմի կառավարումն իրականացնող, իրավախախտներին հայտնաբերելուն աջակցելու, նրանց կողմից ցուցաբերվող դիմադրությանը համարժեք ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ կիրառելու հմտություններ ունեցող Պարեկային ոստիկանություն:
Պարեկային նոր ոստիկանության ստեղծման արդյունքում պետք է կրճատվեն Ճանապարհային ոստիկանությունն ու ՊՊԾ ստորաբաժանումները։