2 Հունիս 2020 - 07:59 AMT
Կորոնավիրուսից ու երկկողմանի թոքաբորբից բուժվել և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնից դուրս է գրվել 101-ամյա մի կին, հայտնում է ԲԿ-ի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ 1919 թվականին ծնված Նազանի Սիմոնյանը մայիսի 16-ին Նորքի տուն-ինտերնատից էր ԲԿ տեղափոխվել, հետազոտությունների արդյունքում ախտորոշվել էր կորոնավիրուսային հիվանդություն` երկկողմանի թոքաբորբով:
Ավելի վաղ Նորքի տուն ինտերնատում կորոնավիրուսով էր վարակվել 45 անձ։ Նրանց մի մասը տարեցներ էին, մյուսները՝ բուժաշխատողներ։
«Վիճակը գնահատվեց ծանր` հաշվի առնելով նաև տարիքը: Մեկ շաբաթից ավելի նա գտնվել է Վերակենդանացման բաժանմունքում, ստացել է համարժեք դեղորայքային բուժում, վիճակի որոշակի կայունացումից հետո տեղափոխվել է ինտենսիվ թերապիայի բլոկ` բուժումը շարունակելու: Բուժման ավարտին թեստի կրկնակի բացասական պատասխանից հետո Նազանի Սիմոնյանը լիարժեք բուժված դուրս է գրվել»,- գրել է Խաչատրյանը։
Ավելի վաղ նույն ԲԿ-ում կորոնավիրուսից բուժվել էր 96-ամյա մի տղամարդ։
Հայաստանում հունիսի 2-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 10,009-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 158 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 56։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 3427 է։

2 Июнь 2020 - 08:36 AMT
В Армении с коронавирусом справилась зараженная 101-летняя женщина. Назани Симонян (1919 года рождения) 16 мая с предварительным диагнозом коронавирусная инфекция нового типа из Норкского дома-интерната была доставлена в медцентр «Сурб Григор Лусаворич», сообщила пресс-секретарь МЦ Цовинар Хачатрян.
Ранее в Норкском доме-интернате заразились 45 человек, большей частью которых были пожилые обитатели интерната.
По словам Хачатрян, обследование подтвердило наличие у пациентки коронавируса с двусторонней пневмонией. Состояние пациентки, в том числе с учетом ее возраста, было оценено как тяжелое.
«Более недели она находилась в отделении реанимации, получила соответствующее медикаментозное лечение. После определенной стабилизации состояния ее перевели в блок интенсивной терапии для продолжения лечения. По завершении лечения после двукратного отрицательного результата теста Назани Симонян, будучи полноценно выздоровевшей, была выписана», – отметила пресс-секретарь медцентра.
Ранее в том же МЦ вылечился 96-летний мужчина с коронавирусом.
По состоянию на 2 июня, в стране выявлено 10,009 случаев коронавируса, из которых активных кейсов – 6368. Выздоровели 3427 человек, скончались от последствий коронавируса – 158, по иным причинам – 56 зараженных.