8 Հունիս 2020 - 07:02 AMT
Հայաստանում հունիսի 8-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 13,325-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 195-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Հունիսի 7-ին չի աշխատել ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի լաբորատորիան, որը հետազոտում է թեստերի հիմնական մասը։ Լաբորատորիայում իրականացվել են ախտահանման պրոֆիլակտիկ աշխատանքներ։ Սրանով պայմանավորված՝ հետազոտության արդյունքներն ավելի քիչ են։
Կորոնավիրուսից մահվան ևս 11 դեպք է գրանցվել։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 211 դեպք կա, այլ պատճառով 72 հիվանդ է մահացել։
«Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 64 (կին), 70 (կին), 63 (կին), 61 (տղամարդ), 88 (կին), 65 (տղամարդ), 80 (տղամարդ), 79 (կին), 52 (կին), 87 (տղամարդ), 88 (տղամարդ) տարեկան: Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ»,- հայտնել են ԱՆ-ից:

В Армении за сутки от коронавируса умерло 11 человек, сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА. По состоянию на 11:00 8 июня выявлено 195 новых случаев заражения коронавирусом.
Такой сравнительно небольшой суточный прирост связан с тем, что лаборатория, в которой проводятся тестирования, была закрыта с целью проведения работ по дезинфекции.
Таким образом, число случаев заболевания в стране достигло 13,325, из которых активных кейсов – 8943.
Еще 85 пациентов вылечились, общее число выздоровевших составляет 4099.
Всего летальных исходов 211 – от коронавируса, еще 72 – от других заболеваний.
За все время проведено 70 тысяч тестов.
6 июня премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил о смерти двух пациентов, которых не перевели в реанимацию из-за нехватки мест. Около 200 пациентов не было госпитализировано из-за нехватки мест.