22 Հունվար 2009 - 10:20 AMT
Հունվարի 20-ից ի վեր, որն Ադրբեջանում «սգո օր է», հայկական ինտերնետ պորտալները ենթարկվում են ադրբեջանական խակերների հարձակումների: «Միտք» վերլուծական կենտրոնը, որի աշխատանքին արդեն երկու օր է ինչ խոչընդոտում է ադրբեջանցի խակերը, կասկած չկա, որ դա ադրբեջանցիների ձեռքի գործն է: Մենք պարզել ենք, թե ով է այդ հանցագործը: Դա Բաքվի բնակիչ Բահրան Ախունդովն է (deutsche1988, тел. (050) 722 23 33, (012) 418 540, ICQ: 401147536)»,-ասվում է PanARMENIAN.Net-ի ստացած «Մտքի» հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ անկասկած ադրբեջանցի խակերներին հովանավորում են կառավարական կազմակերպությունները, որոնք «հեռացնում են» իրենց համար անհաճո մաս-մեդիաներին ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ արդեն իսկ Հայաստանի տարածքում:
«Միտք» վերլուծական կենտրոնը կոչ է անում միջազգային կազմակերպություններին եւ բոլոր շահագրգիռ կառույցներին նպաստել հայկական ինտերնետ պորտալների եւ կայքերի վրա խակերների հարձակումների կասեցմանը եւ պահանջել պատասխանատվության կանչել մեղավորներին: Մենք շնորհակալ ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հայ մասնագետներին, որոնք ձեռնպահ են մնում պատասխան գործողություններից: Մենք կոչ ենք անում նրանց առաջիկայում եւս ձեռնպահ մնալ եւ հեռու մնալ ադրբեջանցի խակերների սադրանքներից»,-ասվում «Միտքի» հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի ինտերնետ կայքերում զտեղեված նորություններում ինչ-որ անհասկանալի հպարտությամբ է խոսվում այն մասին, որ ադրբեջանցի խակերները շուրջ 100 հայկական կայք են կոտրել: Սակայն Ադրբեջանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները նախարար Ալի Աբբասովը, հասկանալով, որ նման գործողությունները լուրջ անհաջողություններ կարող են բերել Ադրբեջանին, շտապել է զատվել նրանց հանցավոր գործողություններից: Նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանը միացել է Կիբերհանցավորության մասին միջազգային կոնվենցիային: Համարելով, որ այդ փաստը բավարար չէ, Ալի Աբասովը շարունակել է.«Մեր երկիրը պահպանում է այդ կոնվենցիան: Ես ցանկանում եմ հայտարարել, որ հայկական կայքերը Ադրբեջանի կողմից չեն կոտրվել: Լավ կլիներ, որ Հայաստանը դրա պատճառը որոներ այլ վայրում, ոչ թե Ադրբեջանում», գրում է «Միտքը»:

Начиная с 20 января, объявленного в Азербайджане «днем траура», армянские интернет порталы подвергаются атакам азербайджанских хакеров. «У аналитического центра «МИТК», работе которого уже двое суток препятствует хакер из Азербайджана, нет никаких сомнений, что это дело рук азербайджанских специалистов. Мы вычислили преступника, взломавшего сайт организации. Это житель города Баку Бахран Ахундов (deutsche1988, тел. (050) 722 23 33, (012) 418 540, ICQ: 401147536)», – говорится в заявлении АЦ «Митк», поступившем в PanARMENIAN.Net.
В заявлении подчеркивается, что нет никаких сомнений в том, что азербайджанские хакеры спонсируются со стороны правительственных организаций, «убирающих» неугодные для них масс-медиа как в самом Азербайджане, так и уже на территории Армении.
«АЦ «МИТК» призывает международные организации и все заинтересованные структуры способствовать прекращению хакерских атак на армянские интернет порталы и сайты, потребовать привлечь к ответственности виновных. Мы благодарны армянским специалистам по информационной технологии, воздерживающимся от ответных действий по нарушению деятельности азербайджанских СМИ. Мы призываем их и в дальнейшем проявлять выдержку, и не поддаваться на провокации азербайджанских хакеров», – отмечается в заявлении Аналитического центра «Митк».
“В опубликованных на интернет сайтах Азербайджана новостях с непонятной гордостью рассказывается о взломе азербайджанскими хакерами свыше ста армянских сайтов. Однако министр связи и информационных технологий Азербайджана Али Аббасов, понимая, что подобные действия грозят серьезными неприятностями Азербайджану, поспешил откреститься от преступных деяний своих подопечных. Он заявил, что Азербайджан присоединился к Международной конвенции о киберпреступности. Считая, что этого факта достаточно, Али Аббасов продолжил: “Наша страна соблюдает эту конвенцию. И хочу заявить, что взлом армянских сайтов не был осуществлен со стороны Азербайджана. Было бы хорошо, если бы Армения искала эту причину где-то в другом месте, а не в Азербайджане”, пишет “Митк”.