8 Հունիս 2020 - 08:31 AMT
«Այսօր նոր օր է, սկսելու աշխատանքը սիրով». այսպես է սկսվում «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հրապարակած մոտիվացիոն տեսաուղերձը, որն ուղղված է խմբի բոլոր ընկերությունների աշխատակիցներին։
Տեսաուղերձի համար օգտագործվել են կադրեր՝ ընկերության նախագծերից, ձեռքբերումներից, պատմությունից, աշխատակիցներից, այդ թվում՝ հիմնադիրներից։ Նպատակը՝ երկրի համար դժվարին ժամանակներին թիմային ոգին ու մոտիվացիան պահպանելն է։
«Գալաքսիի» 20 տարվա պատմությունը նորանկախ Հայաստանի գործարար ոլորտի համար նախադեպային է. փոքր ձեռնարկությունից մինչև ոլորտի կարևոր դերակատարներ. մեր 20 տարվա ճանապարհին ամեն օրը փորձ է արվել մի քայլ առաջ գնալ։ Պատիվ ու պատասխանատվություն ունենք մեր ընկերությունների միջոցով ծառայություն մատուցել Հայաստանի ամեն երրորդ ընտանիքին։ Այս ամենը մեր թիմի տարիների նվիրված աշխատանքի արդյունքն է, և արժանին պիտի մատուցվի թիմին»,- ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
Տեխնոլոգիաներ, զբոսաշրջություն, սոցիալական զարգացում, կրթություն, արվեստ, ճարտարապետություն. «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում այս ոլորտների ծրագրերն առանձնացված են, որպես թիմային հաջողության պատմություն։
Միայն 2019-ին ընկերությունների խումբը հայտարարել է երեք խոշոր նախագծի մասին, այդ թվում՝ Երևանում Իննովացիայի և տեխնոլոգիաների պարկի կառուցումը, Հայաստանում «Քորթյարդ բայ Մարիոթ» հյուրանոցի կառուցումն ու Հայաստանում ֆրանսիական հայտնի «Փոլ» սրճարանների ցանցի մուտքը։ Միայն նշված նախագծերի արդյունքում երկրում 500-ից ավելի բարձր վարձատրվող նոր աշխատատեղեր կստեղծվեն։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կազմում են հանդես գալիս այնպիսի բրենդեր, ինչպիսիք են հեղահաղորդակցության միակ հայկական Ucom օպերատորը, այցելուների թվով առաջինը շուկայում հանդիսացող Yerevan Mall-ը, TI’ME ժամացույցների ու աքսեսուարների մուլտիբերնդային խանութը, երևանցիների սիրելի Santafe կոնցեպտային սրճարանը և այլն։ Ըստ հրապարակված տվյալների՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը տարեկան 13-14 միլիարդ դրամի հարկ է վճարում և զգալի ազդեցություն ունի երկրի ՀՆԱ-ի վրա։ Ներկայումս ընկերությունների խմբի աշխատակիցների թիվը մոտ 3000 է, իսկ միջին ամսական աշխատավարձը 2018-ին կազմել է 320,000 դրամ, որը բարելավվել է 2019-ին՝ դառնալով 370,000 դրամ։
Ընկերությունների խումբը կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքներով պայմանավորված աշխատատեղերի կրճատումներ չի կատարել՝ կամք դրսևորելով պահպանել թիմի միասնականությունը դժվարին ժամանակներում։

«Сегодня – новый день, с любовью приступить к работе», так начинается новое мотивационное видеообращение, распространенное группой компаний «Галакси», адресованное сотрудникам всех компаний группы. В видеообращении использованы документальные кадры проектов, достижений и истории компании «Галакси», переданные ее сотрудниками и учредителями. Цель – поддержание командного духа и мотивации в трудное для страны время.
«20-летняя история «Галакси» создает прецедент в деловой среде новой Армении – от малого предприятия до ведущего игрока в отрасли. На нашем двадцатилетнем пути мы каждый день пытались сделать шаг вперед. И мы имеем честь и ответственность предоставлять услуги каждой третьей семье в Армении посредством наших компаний. Все это – результат многолетнего преданного труда нашей команды, которой следует отдать должное», – сказал соучредитель группы компаний «Галакси», генеральный директор компании Арам Хачатрян.
Технологии, туризм, социальное развитие, образование, искусство, архитектура – в группе компаний «Галакси» программы по этим направлениям отмечены как истории успеха команды.
Лишь за 2019 год группа компаний объявила о трех крупных проектах, в том числе, Строительство парка инноваций и технологий в Ереване, строительство в Армении гостиницы «Кортъярд бай Мариот» и приход в Армению сети известных французских кофетерий «Пол». Только в результате вышеупомянутых проектов в стране будет создано более 500 новых высокооплачиваемых рабочих мест.
В составе группы компаний «Галакси» находятся такие успешные бренды, как единственный армянский телекоммуникационный оператор Ucom, а также Yerevan Mall – первый на рынке по количеству посетителей, мультибрендовый магазин часов и аксессуаров TI’ME, полюбившееся ереванцам концептуальное кафе Santafe и т.д. Согласно опубликованным данным, группа компаний «Галакси» ежегодно выплачивает 13-14 млрд драмов налогов, и имеет значительное влияние на ВВП страны. В настоящее время численность сотрудников компании составляет около 3000 человек, а средняя месячная зарплата, которая в 2018 году составляла 320,000 драмов, повысилась в 2019 году до 370,000 драмов. Группа компаний не сократила ни одного рабочего места в результате экономических последствий коронавируса, проявив волю к сохранению единства команды в трудные времена.