ՀՀ-ում հունիսի 8-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակված պացիենտներից 403-ի վիճակը ծանր է, 93-ինը՝ ծայրահեղ ծանր, հայտնել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարը նշել է, որ վերջին օրերին բուժհաստատությունների ծավալման նոր աշխատանքներ են տեղի ունեցել, իսկ ծավալման առաջին փուլն անկախ Հայաստանի առողջապահական համակարգի պատմության ընթացքում աննախադեպ է եղել։ Գումարային թվով մոտ 350 մահճակալի մասին է խոսքը:
Որոշում է կայացվել Վեդիի, Սպիտակի ԲԿ-ները մոտ 100 մահճակալով ծավալելու մասին։ Ծավալումներ կլինեն նաև Դիլիջանի և Մարտունու ԲԿ-ներում։
Երևանի Սուրբ Աստվածամայր ԲԿ-ում արդեն եղած 43 ռեանիմացիոն մահճակալն ավելացել են ևս 14-ով։ Ներգրավվել է նաև Արմենիա ԲԿ-ն` 50 մահճակալով միջին ծանրության, 8-ը` ծայրահեղ ծանրերի համար։
Նախարարը հորդորել է ճիշտ կրել դիմակը, պահպանել սոցհեռավորություն ու ախտահանել ձեռքերը։
Հայաստանում հունիսի 8-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 13,325-ի: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 211 դեպք կա, այլ պատճառով 72 հիվանդ է մահացել։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 4099 է։

8 Июнь 2020 - 14:35 AMT
В Армении 403 больных коронавирусом находятся в тяжелом состоянии. Об этом заявил 8 июня министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
Еще 94 пациента находятся в критическом состоянии.
Министр также отметил, что в ближайшее время для лечения больных коронавирусом будут привлечены новые медцентры: Минздрав уже отобрал несколько, вскоре будут рассмотрены и другие клиники в разных городах Армении.
Кроме того, Торосян отметил проблему неправильного ношения масок и призвал граждан серьезнее относиться к этому вопросу и соблюдать все необходимые противоэпидемические меры.
В Армении к 8 июня выявлено 13,325 случаев коронавируса, из которых активных кейсов – 8943. Общее число выздоровевших составляет 4099. Всего летальных исходов 211 – от коронавируса, еще 72 – от других заболеваний.