ՀՀ-ում հակահամաճարակային կանոնների պահպանումն այսօր կարող է արդյունքների բերել 7-14 օր հետո, քանի որ հիվանդության ինկուբացիոն շրջանը հենց այդքան է տևում, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ հիվանդության՝ հունիսի 11-ի ցուցանիշները նշանակում են, որ ՀՀ-ում 7-14 օր առաջ պատշաճ մակարդակով չեն պահպանվել հակահամաճարակային կանոնները։
«Վաղը տեղի կունենա Կառավարության արտահերթ նիստ, որտեղ որոշում կկայանցնենք արտակարգ դրության երկարացման մասին։ Այն կերկարացվի ևս մեկ ամսով»,- ասել է Փաշինյանը։
Հայաստանում հունիսի 11-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 14,669-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 245 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 82։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 5466 է։

11 Июнь 2020 - 14:26 AMT
Режим чрезвычайного положения в Армении, введенный в связи с пандемией коронавируса, будет продлен на месяц. Об этом заявил 11 июня премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, решение о продлении режима ЧП будет принято 12 июня в ходе внеочередного заседания правительства РА.
«Соблюдение противоэпидемических правил в Армении сегодня может привести к результатам через 7-14 дней, так как инкубационный период заболевания длится именно столько», – отметил Пашинян.
Он добавил, что показатели заболеваемости коронавирусом в стране на 11 июня означают, что противоэпидемические правила не соблюдались в Армении 7-14 дней назад.
Режим ЧП был введен 16 марта, потом несколько раз продлен. Срок последнего продления заканчивается 13 июня.