15 Հունիս 2020 - 06:49 AMT
Քաղաքական որոշում է կայացվել, որ երեքշաբթի գլխավոր դատախազը մտնի ԱԺ՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու եւ որպես մեղադրյալ ներգրավելու միջնորդությամբ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դեռ շանս ունի չկատարելու քաղաքական պատվեր։!No Pasarán»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հունիսի 14-ի առավոտյան ԱԱԾ-ն խուզարկություն էր սկսել Ծառուկյանի տանը, որը մոտ 4 ժամ տևեց։ Ըստ ԱԱԾ-ի՝ նրան պատկանող խաղատունը ՀՀ-ին 30 մլրդ դրամի վնաս է հասցրել, իսկ 2017-ին ԲՀԿ-ն հարյուր միլիոնավոր դրամների ընտրակաշառք է բաժանել։ Ծառուկյանը շանտաժ ու քաղաքական ճնշում էր որակել իր տան խուզարկությունն ու ԱԱԾ-ում հարուցած քրգործը։ Խուզարկությունից հետո Ծառուկյանին տեղափոխել էին ԱԱԾ, որտեղ նա մոտ 9 ժամ հարցաքննվել է։ Ծառուկյանին ԱԱԾ շենքի բակում սպասում էին նրա համակիրներն ու կուսակցության անդամները։
ՀՀ սահմանադրության համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորը կարող է ձերբակալվել Ազգային ժողովի համաձայնությամբ (նման համաձայնություն առկա չէ), կամ հանցագործության կատարման պահին (նման փաստական հիմք առկա չէ)։ Ըստ փաստաբանների՝ Ծառուկյանի ձերբակալման իրավական հիմքերը բացակայում են։

15 Июнь 2020 - 06:43 AMT
Член партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что «принято политическое решение», в рамках которого генпрокурор Армении 16 июня в Национальном собрании РА должен выступить с ходатайством о лишении лидера фракции «Процветающая Армения» Гагика Царукяна депутатской неприкосновенности и привлечении к делу в качестве обвиняемого.
По словам Зограбян, у генерального прокурора Армении Артура Давтяна «еще есть шанс не выполнять политический заказ».
14 июня стало известно о трех уголовных делах, фигурантом которых стал Гагик Царукян. Дела касаются незаконной деятельности в сфере игорного бизнеса, случаев раздачи взятки во время парламентских выборов 2017 года и незаконном присвоении земельных участков. В доме Царукяна провели обыск, после чего был проведен 9-часовой допрос с его участием в Службе национальной безопасности. Сам Царукян считает, что он стал жертвой политических преследований.