16 Հունիս 2020 - 16:05 AMT
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի Կառավարման խորհրուրդը հայտարարություն է տարածել՝ ուղղված իր թիմի անդամներին. դրանում, մասնավորապես, ասվում է.
«Այսօր համաշխարհային տնտեսությունը պանդեմիայով պայմանավորված ծանրագույն փորձությունով է անցնում։ Իրավիճակը քայքայիչ է հատկապես վաճառքի և սպասարկման ոլորտի համար, որից անմասն չենք նաև մենք ու «Գալաքսիի» կազմում հանդես եկող ընկերություններն արդեն իսկ զգալի կորուստներ ունեն։ Ի հավելումն, կորոնավիրուսով պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամի, «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ոչ իրավաչափ գործընթացների միջով է անցնում, փորձեր են կատարվում ընկերությունների խմբի ամբողջականությունը խաթարել, անօրինական հետապնդման են ենթարկում ընկերության հիմնադիրներին՝ բիզնեսի կայունության երաշխավորներին, ինչը, անխոս, շատերիդ մոտ կրկնակի անհանգստության պատճառ է դարձել։
Այս ուղերձը չի կարող փարատել ձեր բոլոր անհանգստությունները։ Սակայն եռամսյակի ամփոփումը և արդեն իսկ արձանագրված փաստական արդյունքները կփոխանցեն ձեզ մեր վստահությունն ու ամրությունը՝ հաղթահարելու «Գալաքսիի» երբևէ ամենադժվար ճգնաժամը պատվով ու թիմի ամբողջականությամբ։ Այդ առումով, կարևոր ենք համարում ընդգծել.
1. Պանդեմիայով պայմանավորված տնտեսվարողների գործունեության սահմանափակումների առաջին եռամսյակը (մարտի 15-հունիսի 15) ամփոփում ենք առանց թիմերի ամբողջականության վնասման։ Մեր կամային որոշումն էր անել անգամ անհնարինը, որ ընկերությունների խմբի ոչ մի աշխատակից, ով իրավիճակով պայմանավորված հարկադիր պարապուրդի է մատնված, դուրս չմնա համակարգից և այն ապահովելու համար հատկացրել ենք ընդհանուր առմամբ մոտ 200,000,000 դրամ լրացուցիչ միջոց աշխատավարձային ֆոնդի համար։
2. Պանդեմիայով և «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի նկատմամբ իրականացվող ոչ իրավաչափ գործողություններով պայմանավորված մենք ստիպված ենք եղել դադարեցնել ու կրճատել բոլոր զարգացման ծախսերը՝ ճգնաժամին դիմակայելու համար։ Սա, անխոս, ծանր, բայց անհրաժեշտ որոշում էր։
3. Ի հեճուկս հանգամանքների, մենք շարունակել ենք մեր ջանքերը ներդնել՝ ապրանքների ու ծառայությունների միջոցով օգնել մեր պետությանը՝ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրեր իրականացնելով հատուկ կարիքներ ունեցող մեր շահառուների և նրանց ընտանիքների համար, բնականաբար առանց գովազդման։ Սա մեր պարտքն ու պատասխանատվությունն է մեր երկրի ու ժողովրդի առաջ, ուստի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի դադարեցում չի նախատեսվում անկախ ամեն ինչից։
Սիրելի թիմակիցներ, այսօր մենք անցնում ենք փորձություններով լի ժամանակներով, և շարունակելու ենք դժվար որոշումների առաջ կանգնել։ Կարևոր է, որ հիշեք՝ նախևառաջ մարդը, հետո բիզնեսը. մեր բոլոր որոշումները բխելու են թիմի շահերից և երկրի բարօրությունից։ Ողջամտություն ու առողջություն բոլորիս»։

16 Июнь 2020 - 16:14 AMT
Совет директоров группы компаний «Галакси» выступил с заявлением, обратившись к своим сотрудникам. В нем, в частности, сказано:
«В условиях пандемии мировая экономика сегодня подвергается серьезным испытаниям. Ситуация особенно разрушительна для сектора продаж и обслуживания: эти последствия сказались и на нас – компании, входящие в состав «Галакси» уже понесли значительные убытки. В дополнение к экономическому кризису, вызванному коронавирусом, группу компаний «Галакси» вовлекли в незаконные процессы, предпринимаются попытки подорвать целостность группы компаний, а основатели компании, гаранты стабильности бизнеса, подвергаются незаконным преследованиям. Все это, безусловно, у многих вызвало двойное беспокойство.
Это обращение, конечно же, не может облегчить ваше беспокойство. Однако посредством итогов квартала и уже зафиксированных фактических результатов мы хотим заверить вас в том, что даже при самом сложном кризисе группа компаний «Галактики» с честью преодолеет все сложности и преграды, а также сохранит единство команды.
В этом контексте считаем важным подчеркнуть следующее:
1. Из-за пандемии в условиях ограничений на деятельность предприятий в первом квартале кризиса (15 марта -15 июня) мы подводим итоги без ущерба для целостности команды. Мы добровольно приняли решение сделать даже невозможное для того, чтобы ни один сотрудник группы компаний, который был вынужден уйти в вынужденный простой из-за сложившейся ситуации, не выпал из системы, и для этого мы дополнительно выделили в общей сложности около 200 000 000 драмов для фонда заработной платы.
2. Из-за пандемии и незаконных действий, предпринятых против группы компаний «Галакси», нам пришлось остановить и сократить все затраты, предусмотренные на развитие бизнеса, только чтобы противостоять кризису. Это было, конечно, трудное, но необходимое решение.
3. В дополнение ко всему, мы продолжили наши усилия по оказанию помощи нашему государству путем реализации программ социальной ответственности для наших бенефициаров с особыми потребностями, конечно же, эти программы были реализованы без рекламы. Это наш долг и ответственность перед нашей страной и народом: программы социальной ответственности будут продолжаться, несмотря ни на что.
Дорогие коллеги, сегодня мы переживаем времена, полные испытаний, и, конечно же, нас ждут трудные решения. Важно помнить, что в первую очередь – человек, а потом уже бизнес. Все наши решения будут приняты в интересах нашей команды и на благо страны».