22 Հունիս 2020 - 07:39 AMT
Հունիսի 21-ին Մոսկվա-Երևան հատուկ չարտերային չվերթով Հայաստան է ժամանել ռուսաստանցի բժիշկների առաջին խումբը՝ աջակցելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարում։
Առողջապահության նախարարության նախաձեռնությանն արձագանքել է ռուսաստանցի մոտ 50 բժիշկ։ Ըստ սահմանված հաջորդականության՝ նրանք առանձին մասնագիտական խմբերով կժամանեն Հայաստան, տեղեկացնում է ԱՆ-ն։
Հաջորդ խմբի ժամանումը նախատեսվում է հուլիսի սկզբին։
Չվերթով Հայաստան են տեղափոխվել ԱՆ-ին նվիրաբերված բժշկական սարքավորումներ և անձնական պաշտպանիչ պարագաներ։
Նվիրատվությունն արել է «Վիվա» բարեգործական հիմնադրամը և կառույցի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Գեորգի Մելքոնյանը։
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարին հայ մասնագետներին աջակցելու նպատակով բժիշկներ են ժամանել նաև Ֆրանսիայից և Լիտվայից։ Վրաստանը պատրաստավում է բժիշկների խումբ գործուղել Հայաստան։

22 Июнь 2020 - 09:07 AMT
21 июня специальным чартерным рейсом в Армению прибыла первая группа российских врачей для оказания помощи в борьбе с коронавирусом. Об этом сообщил Минздрав Армении.
Отмечается, что на призыв министерства здравоохранения РА откликнулись около 50 российских врачей. Согласно установленной последовательности, они прибудут в Армению отдельными специализированными группами.
Прибытие следующей группы врачей запланировано на начало июля.
Кроме того, данным рейсом в Армению доставлены подаренные министерству здравоохранения медицинское оборудование и партия средств индивидуальной защиты.
Минздрав Армении выразил благодарность благотворительному фонду «ВИВА» и члену попечительского совета организации, доктору медицинских наук Георгию Мелконяну за пожертвование.
Ранее в Армению прибыли врачи из Франции и Литвы для содействия в борьбе с коронавирусом. Грузия также вскоре планирует направить в Армению медперсонал.