Ֆրանսիայից Հայաստան կժամանի բժիշկների երկրորդ խումբը, որը կղեկավարի հայազգի հայտնի բժիշկ Լորան Փափազյանը: Խմբում ներգրավված կլինի ևս մեկ ֆրանսահայ բժիշկ, տեղեկացնում են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից։
Ֆրանսիացի բժիշկների առաջին խումբը Հայաստան է ժամանել հունիսի 14-ին Մարսել-Երևան հատուկ չվերթով: Համավարակի դեմ պայքարում սա օտարերկրացի մասնագետների ներգրավման առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն էր:
Հայաստան ժամանած 10 ֆրանսիացի բժիշկն իրենց առաքելությունն իրականացնում են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում և «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ինֆեկցիոն մասնաճյուղում: Բժիշկները մասնագիտությամբ անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ են և հիմնականում աշխատում են վերակենդանացման բաժանմունքներում:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն օտարերկրացի մասնագետների ներգրավման նախաձեռնությունը կյանքի է կոչել USAID-ի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Հունիսի 21-ին Մոսկվա-Երևան հատուկ չարտերային չվերթով Հայաստան է ժամանել ռուսաստանցի բժիշկների առաջին խումբը՝ աջակցելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարում։ Կորոնավիրուսի դեմ պայքարին հայ մասնագետներին աջակցելու նպատակով բժիշկներ են ժամանել նաև Լիտվայից։ Վրաստանը պատրաստավում է բժիշկների խումբ գործուղել Հայաստան։

Вскоре из Франции в Армению прибудет вторая группа врачей для содействия в борьбе с коронавирусом. Об этом сообщают из офиса Главного комиссара по делам диаспоры Армении.
Группу возглавит известный французский врач армянского происхождения Лоран Папазян. В группе будет еще один врач-армянин.
Первая группа французских врачей прибыла в Армению 14 июня специальным рейсом Марсель-Ереван. 10 французских врачей уже осуществляют свою миссию в медицинском центре «Сурб Григор Лусаворич», Научном центре травматологии и ортопедии и инфекционном корпусе МЦ «Святая Богородица». Специализация врачей – анестезиологи-реаниматологи, они работают в основном в отделениях реанимации.
Офис главного комиссара по делам диаспоры в ответ на просьбу министерства здравоохранения РА осуществил эту инициативу при тесном сотрудничестве с USAID.
По состоянию на 22 июня, в Армении выявлено 20,588 случаев коронавируса, из которых активных кейсов – 10,980. Общее число выздоровевших составляет 9131. От последствий коронавируса умерли 360 человек, еще 117 зараженных – от других заболеваний.