Հուլիսի 1-ի դրությամբ Հայաստանում կա կորոնավիրուսով 10,900 ակտիվ հիվանդ, որոնցից 2106-ը բուժվում են հիվանդանոցային պայմաններում: Նրանցից 536-ի վիճակը ծանր է, 117-ինը՝ ծայրահեղ ծանր, 1730 հիվանդի մոտ արձանագրվել է թոքաբորբ: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես նախկինում ձեզ տեղեկացրել էի, որ 2020 թվականի առաջին հինգ ամիսներին մենք ավելի քիչ մահ ենք ունեցել, քան նախորդ տարի, սակայն հունիսին նախորդ տարվա հունիսի նկատմամբ ունեցել ենք մոտավորապես 30 տոկոսով ավելի շատ մահացություն: Իհարկե, այս փոփոխությունը ոչ ամբողջությամբ է կապված կորոնավիրուսի հետ, սակայն կորոնավիրուսի ընթացիկ վիճակն էականորեն նպաստում է այդ գործոնին»,- նշել է Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ հայաստանցիների հիմնական ռազմավարական խնդիրն է սովորել ապրել կորոնավիրուսին զուգահեռ, այն է՝ առօրյան դասավորել այնպես, որ չվարակվել և չվարակել մյուսներին:
«Այս խնդիրը մեզ չի հաջողվում լուծել։ Երեկ, օրինակ, ունեցել ենք 515 նոր դեպք, սա վիճակագրության բերումով նշանակում է, որ մենք անխուսափելիորեն ունենալու ենք 10 մահ»,- նշել է նա։
Հայաստանում հունիսի 30-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 26,065-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 453 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 149։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 14, 563 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը՝ 10,900 է։

В Армении смертность в июне возросла на 30% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Об этом заявил 1 июля премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Ранее я говорил вам, что в первые пять месяцев 2020 года у нас было меньше смертей, чем в прошлом году, но в июне у нас было примерно на 30% больше смертей, чем в июне прошлого года. Конечно, это изменение не полностью связано с коронавирусом, но текущая ситуация с коронавирусом значительно способствует этому фактору», – сказал Пашинян.
По его словам, по состоянию на 1 июля, из 10,900 активных больных коронавирусом 2026 находятся на лечении в больнице. Из них 536 находятся в тяжелом состоянии, 117 – в критическом, у 1730 – пневмония.
Число случаев коронавируса в Армении достигло 26,065. Общее число выздоровевших составляет 14,563. От последствий вируса умерли 453 человека, еще 149 – от других заболеваний.