2 Հուլիս 2020 - 07:26 AMT
ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներից 650-ը ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում են, նրանցից 44-ը միացված են թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերի, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Համակարգի զբաղվածության առումով իրավիճակը նույնն է․ վերակենդանացման բաժանմունքները լիքն են։ Թորոսյանը նշել է, որ հուլիսի 2-ի դրությամբ տանը 11 հոգի սպասում է հոսպիտալացման, նրանցից 4-ը միջին ծանրության են, 7-ը՝ թեթև։
Նախարարը նշել է, որ մոտ 80 հոգի սպասում են տեղափոխման այնպիսի հիվանդանոցներ, որտեղ զբաղվում են կորոնավիրուսի բուժմամբ։
Թորոսյանի խոսքով՝ Կառավարության գործողությունները պետք է շարունակական լինեն, քանի որ փորձը ցույց է տալիս, որ հակահամաճարակային կանոնների պահպանումն արդյունավետ է։
Նախարարը նշել է նաև՝ շարունակվում է հիվանդանոցային նոր հզորությունների ավելացումը, և հուլիսի 2-ին ինքն այցելելու է Սպիտակի և Մարտունու ԲԿ-ներ՝ տեսնելու ծավալվող բաժանմունքներ, որոնք հագեցված են լինելու անհրաժեշտ սարքավորումներով։
Հայաստանում հուլիսի 2-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 26,658-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 459 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 153։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 15,036 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 11,010 է։

2 Июль 2020 - 10:30 AMT
В Армении 650 человек, инфицированных коронавирусом, находятся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии. Об этом заявил министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
Из них 44 пациента подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких. По словам министра, ситуация с системой здравоохранения остается в том же состоянии: реанимационные отделения переполнены. Торосян отметил, что по состоянию на 2 июля 11 человек ждут госпитализации дома, 4 из них – в состоянии средней степени тяжести, а 7 – в легкой.
Министр отметил, что около 80 человек ждут перевода в больницы, где лечат коронавирус.
По словам Торосяна, действия правительства должны быть продолжительными, так как опыт показывает, что соблюдение антиэпидемических правил является эффективным.
По состоянию на 2 июля, число случаев коронавирусной инфекции в Армении достигло 26,658. В общей сложности от коронавируса умерло 459, а по другим причинам – 153 человека. Общее количество вылечившихся составляет 15,036.