6 Հուլիս 2020 - 12:56 AMT
Սահմանին ծածանվող Հայաստանի և Ռուսաստանի պետական դրոշները մեր բարեկամական և դաշնակցային հարաբերությունների խորհրդանիշ են։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ Նա այցելել է Հայաստանի պետական սահման, եղել Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերի ջոկատում, որը, համաձայն 1992թ. սեպտեմբերի 30-ի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական համաձայնագրի, իրականացնում է Թուրքիայի և Իրանի հետ ՀՀ պետական սահմանի հսկողությունը:
Հայաստանում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ռոման Գոլուբիցկին զեկուցել է սահմանին տիրող իրավիճակի, սահմանապահների օպերատիվ-ծառայողական գործունեության, սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների և հայ գործընկերների հետ սերտ համագործակցության մասին:
«Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունը հաջողությամբ լուծում է իր առջև դրված խնդիրները», – ասել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ շնորհակալություն հայտնել բարեխիղճ ծառայության համար և հաջողություններ մաղթել սահմանապահներին:
Նախագահ Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ եղել է նաև Նոր Շեն (Խարկով) գյուղում, որտեղից երևում են հայոց հինավուրց Անի մայրաքաղաքի ավերակները: Նրանք զրուցել են գյուղի միակ բնակչի՝ Վահանդուխտ տատի հետ:

Развевающиеся на государственной границе Армении государственные флаги РА и России являются символом дружественных и союзнических отношений двух стран, основанных на взаимном доверии. Об этом заявил президент РА Армен Саркисян после визита на государственную границу Армении, где он побывал в отряде пограничных войск России.
Начальник Пограничного управления ФСБ России в Армении, генерал-лейтенант Роман Голубицкий доложил о ситуации на границе, оперативно-служебной деятельности пограничников, тесном сотрудничестве с жителями приграничных сел и армянскими коллегами.
«Пограничное управление ФСБ России в Армении успешно решает поставленные перед ним задачи», – сказал Саркисян, выразив благодарность за добросовестную службу и пожелав пограничникам успехов.
Президент с супругой Нуне Саркисян побывал также и в селе Нор Шен (Харьков), откуда виднеются развалины древней армянской столицы Ани.
Отряд пограничных войск России, согласно соглашению между Арменией и Россией, подписанному 30 сентября 1992 года, осуществляет контроль государственной границы Республики Армения с Турцией и Ираном.