ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հերթական հայտարարությանը, ասել է, որ ԼՂ հարցի կարգավորված չլինելու համար Ալիևը պիտի մեղադրի միայն ինքն իրեն, քանի որ վաղուց հեռացել է քննարկումների կառուցողական դաշտից, իսկ եթե հարցն ունի ռազմական լուծում, ապա Արցախի քաղաքացիները վաղուց լուծել են այն:
Ալիևն ավելի վաղ ասել է, թե հայերի մասին ոչ մի հիշատակում չկա 1800-ականների սկզբին կնքված Քյուրակչայի պայմանագրում:
Խոսնակը հավելել է, որ «պատմության խորխորատները մտնելու»՝ Ադրբեջանի նախագահի շարունակական փորձերն իսկապես զավեշտալի են՝ հիշեցնելով, թե ինչ ահռելի նյութ է զետեղված աստվածաշնչյան Հայաստան-Արմենիա երկրի ու նրա բնիկ հայ ժողովրդի մասին Հերոդոտոսի պատմության, Քսենոփոնի «Նահանջ բյուրոց»-ի, Ստրաբոնի «Աշխարհագրության», Պլինիոս Ավագի, Պլուտարքոսի, Կասսիուսի, Ապպիանոսի, Տակիտոսի, Ամմիանոս Մարկելինոսի, արաբ հեղինակներ Բալաձորիի, Ալ Մասուդիի, եվրոպացի նշանավոր ճանապարհորդներ Ռուբրուկի ու Մարկո Պոլոյի երկերում։ Նա նաև խորհուրդ է տվել Ալիևին կարդալ գոնե 16-19-րդ դարերի օսմանցի հեղինակներին։
«Ոչ թե վարչապետ Փաշինյանն է ասում, որ Արցախը Հայաստան է, այլ հենց Ամարասը, հենց Դադիվանքը, հենց Գանձասարը՝ իրենց հայերեն գրավոր արձանագրություններով: Ալիևը փորձում է պնդել, թե Մյունխենի կոնֆերանսում վարչապետ Փաշինյանը որպես հայ է ներկայացրել մի թագավորի, որը հայ ժողովրդի հետ որևէ ընդհանուր բան չի ունեցել: Գոնե վերոնշյալ հեղինակներից ամաչեր: Ճիշտ է, նրանք Ադրբեջանի մասին ոչինչ չեն գրել, բայց նրանք հո մեղավոր չեն, որ ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում մինչև 1918 թվականը նման երկրի չեն հանդիպել»,- նշել է նա:
Ըստ Գևորգյանի՝ ինչ վերաբերվում է Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացին, Ալիևի վերջին հայտարարության մեջ հստակ հիշատակված է հարցի չկարգավորման պատճառը. այն է՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների լիակատար անտեսումը:
«Եվ ինչպե՞ս պետք է սրան արձագանքեն Արցախի քաղաքացիները: Բնականաբար, իրենց իրավունքները պիտի պաշտպանեն, և քանի դեռ Ադրբեջանն այդ իրավունքը չի ճանաչել, բանակցություններն արդյունավետ չեն կարող լինել: Ներառյալ՝ սեփական իրավունքների շուրջ ընթացող բանակցություններին արցախահայության լիարժեք մասնակցելու իրավունքը»,-նշել է նա:
Խոսնակը հիշեցրել է, որ Փաշինյանը բանակցությունների գործընթացն արդյունավետ դարձնելու հստակ բանաձև է առաջարկել. Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Նա հավելել է, որ այս բանաձևն ընդունում է միջազգային հանրությունը, բայց այն չի ընդունում Ալիևը՝ պնդելով, թե հարցի կարգավորումը պետք է ընդունելի լինի միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
«Ու նա մեզ մեղադրում է ֆաշիզմի մե՞ջ: Եվ ինչո՞ւ է անընդհատ պնդում, թե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում: Մեր արձագանքը նույնն է. եթե հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի քաղաքացիները վաղուց լուծել են այդ հարցը»,- ասվում է խոսնակի գրառման մեջ:
Վերջին շրջանում Իլհամ Ալիևն իր ելութներում հաճախակի է անդրադառնում Հայաստանին, Արցախին և հայերին։ Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, թե ՀՀ անկախության պատմությունն ամոթի պատմություն է։ Նա ասել է, թե ՀՀ գործող իշխանոթյունները ապացուցել են, որ 1998-2018թթ․ «ՀՀ կառավարող մարդիկ հանցագործներ, գողեր ու ավազակներ են եղել, և նրանից շատերը կալանավորված են»։

Пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян в Facebook ответила на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, написав, что в нерешенности карабахского конфликта Алиев должен винить только самого себя, ибо он давно вышел за рамки конструктивного поля обсуждений, а если эта проблема имеет военное решение, то жители Арцаха уже давно решили ее.
Ранее Алиев заявил, что в подписанном в начале 1800-х годов Кюрекчайском договоре нет упоминаний об армянах.
По словам пресс-секретаря премьера РА Никола Пашиняна, постоянные попытки президента Азербайджана проникнуть в глубины истории действительно нелепы. Она напомнила об огромном количестве материалов о библейской стране Армения и ее коренном армянском народе в популярных произведениях древней историографии – истории Геродота, «Анабасисе» Ксенофонта, «Географии» Страбона, работах Плиния Старшего, Плутарха, Диона Кассия, Аппиана, Тацита, Аммиана Марцеллина, арабских авторов Аль-Балазури, Аль-Масуди, известных европейских путешественников Рубрука и Марко Поло. Геворгян также посоветовала Алиеву ознакомиться с трудами османских авторов XVI-XIX веков, в которых также есть упоминания об Армении.
«Алиев пытается утверждать, что на Мюнхенской конференции премьер-министр Пашинян представил в качестве армянина царя, который якобы не имел никакого отношения к армянскому народу. Ну хотя бы постыдился вышеупомянутых авторов. Правда, они ничего не писали об Азербайджане, но ведь они же не виноваты в том, что не встречали такой страны на территории современного Азербайджана вплоть до 1918 года», – написала Геворгян.
По ее словам, что касается процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в последнем заявлении Алиева четко указана причина нерешенности вопроса: полное пренебрежение правами народа Арцаха.
«А как на это должны реагировать граждане Арцаха? Естественно, они должны защищать свои права, и пока Азербайджан не признает это право, переговоры не могут быть эффективными. В том числе право арцахских армян на полноценное участие в переговорах вокруг своих прав», – отметила пресс-секретарь.
Она напомнила, что Пашинян предложил четкую формулу, чтобы сделать переговорный процесс эффективным: любое решение карабахской проблемы должно быть приемлемым для народа Армении, народа Арцаха и народа Азербайджана. По словам Геворгян, эту формулу принимает международное сообщество, но Алиев не принимает эту формулу, настаивая на том, что урегулирование вопроса должно быть приемлемым только для народа Азербайджана.
«И он обвиняет нас в фашизме? И почему он постоянно утверждает, что карабахская проблема имеет военное решение? Наш ответ неизменен: если эта проблема имеет военное решение, то жители Арцаха уже давно решили ее», – подчеркнула Геворгян.
В последнее время Ильхам Алиев в своих выступлениях часто упоминает Армению, Арцах и армян. Ранее он заявил, что история независимости Армении – это история позора. Он сказал, что нынешние власти Армении доказали это в 1998-2018 годах.