15 Հուլիս 2020 - 07:29 AMT
Հուլիսի 12-ից սկսած Տավուշում ծավալված մարտական գործողությունների ընթացքում վիրավորվել է ՀՀ ԶՈւ մոտ 20 զինծառայող։ Հիմա բուժվում է նրանցից 10-ը, մյուսները դուրս են գրվել։ Մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, PanARMENIAN.Net-ին ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Հինգ զինծառայողի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության` դրական դինամիկայով։ Մյուսներն առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում կվերադառնան շարք։
Հայկական կողմը 4 զոհ ունի։
Հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողություններ են ընթանում, որոնք հրահրել է Ադրբեջանը: Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են ՀՀ ԶՈւ կրակով և լռեցվում: Ադրբեջանը պաշտոնապես 11 զոհի մասին է հայտնել: Ադրբեջանական ԶՈւ-ն նաև ականակոծել է Չինարին, Այգեպարը, Ներքին Կարմիրաղբյուր համայնքները, հրետակոծության է ենթարկվել նաև Բերդ քաղաքը։

Two dozen servicemen of the Armenian army have been wounded since the beginning of the escalation on the border with Azerbaijan, Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said Wednesday, July 15.
While 10 out of those 20 have already been discharged, one of the soldiers still in hospital is in critical condition, five others will need some time to recover, and the others will return to service within just a week, Stepanyan added.
On July 12, Azerbaijan launched two failed infiltration attempts on the border with Armenia whose troops immediately identified the saboteurs and thwarted them back to their positions. Since the next morning, the Azerbaijani military has been firing on the Armenian positions, also using large caliber grenade launchers and combat drones to target civilian homes in several border settlements. Four servicemen of the Armenian army have been killed, 20 others have been wounded, while Azerbaijan has reported 11 deaths.