ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը զրուցել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի հետ, ում ներկայացրել է Տավուշում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի մանրամասները, խաղաղ բնակչության, տների եւ մանկապարտեզների հրետակոծումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Մեծամորի ատոմակայանը ռմբակոծելու պաշտոնական սպառնալիքը:
Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Թուրքիայից հնչող հայտարարություններին՝ նշելով, որ դրանք ապակայունացման վտանգ են ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է իրավիճակը խաղաղ կերպով հաղթահարելու ՀՀ իշխանությունների պատրաստակամությունը և հավելել է, որ հայկական կողմը շարունակելու է գործի դնել բոլոր միջոցները՝ ՀՀ քաղաքացիների ֆիզիկական անվտանգությունը ապահովելու նպատակով:
Հուլիսի 15-ին իրավիճակը սահմանին համեմատաբար հանգիստ է եղել, սակայն հուլիսի 15-16-ի լույս գիշերը, խախտելով կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը, շուրջ 100 ադրբեջանցի զինծառայող փորձել է գրավել «Անկախ դիրքը» և ետ շպրտվել։ Նույն գիշերը ժամեր շարունակ հրետակոծել և ԱԹՍ-ներով թիրախավորել է խաղաղ բնակատեղիները։ Ցերեկը հակառակորդի անօդաչու սարքի կիրառումից վիրավորվել է Չինարի գյուղի բնակիչ։ Հուլիսի 17-ին իրավիճակը հարաբերական հանգիստ է

17 Июль 2020 - 15:19 AMT
Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Георгием Церетели, в ходе которого представил подробности агрессии, развязанной Азербайджаном в северо-восточной части армяно-азербайджанской границы, обстрелов мирного населения, домов и детских садов, а также официальную угрозу Азербайджана ударить по Мецаморской АЭС.
Мирзоян также обратил внимание председателя ПА ОБСЕ на заявления Турции, отметив, что это представляет угрозу дестабилизации для всего региона.
Спикер парламента РА подтвердил готовность властей Армении преодолеть ситуацию мирным путем, добавив, что мы будем продолжать использовать все средства для обеспечения физической безопасности граждан Армении.
Ранее министр национальной обороны Турции Хулуси Акар заявил, что Армения «обязательно ответит за армяно-азербайджанские столкновения и азербайджанские потери». Турция уже заявляла, что поддерживает Азербайджан, а армянская сторона является «агрессором».