22 Հուլիս 2020 - 13:43 AMT
Կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, բայց տեսանելի է, որ առողջապահական համակարգի վրա ծանրաբեռնվածությունը թուլանում է, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կարող ենք զգուշավոր գնահատական տալ, որ մտնում ենք առողջապահական իմաստով կորոնավիրուսի ճգնաժամի հաղթահարման փուլ, եթե, իհարկե, շարունակենք պահպանել այն հակահամաճարակային կանոնները, որոնք սահմանված են»,- ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը կարևորել է կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը վերջնականապես հսկողության տակ վերցնելը, որպեսզի կառավարությունը լիարժեք անցնի տնտեսական օրակարգի քննարկմանը:
Հուլիսի 22-ի դրությամբ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 35,693-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 678 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 217։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 24,766 է։

Ситуация с коронавирусом в Армении остается напряженной, но видно, что нагрузка на систему здравоохранения уменьшается. Об этом заявил 22 июля премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, Армения вошла в стадию преодоления кризиса пандемии коронавируса.
«Можем дать осторожную оценку, что вступаем в стадию преодоления коронавирусного кризиса с точки зрения здравоохранения, если, конечно, будем продолжать придерживаться установленных противоэпидемических правил», – сказал премьер-министр.
Пашинян отметил важность окончательного взятия под контроль ситуации с коронавирусом, чтобы правительство могло полностью переключиться на обсуждение экономической повестки дня.
По состоянию на 22 июля, число случаев заболевания в Армении достигло 35,693, из которых активных кейсов – 10,032. Общее число выздоровевших составляет 24,766. Всего летальных исходов 678 – от коронавируса, еще 217 – от других заболеваний.