29 Հուլիս 2020 - 11:40 AMT
Ադրբեջանին վաճառվող իսրայելական զենքով թիրախավորվում են Հայաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ուստի Իսրայելը պետք է անհապաղ դադարեցնի սպառազինության վաճառքն Ադրբեջանին։ Այդ մասին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարել է իսրայելական The Jerusalem Post թերթին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ թեև ՀՀ և Իսրայելի հարաբերությունները վերջին տարիներին բարելավվել են, հունվարին Իսրայել էր այցելել ՀՀ նախագահը, այնուամենայնիվ, այդ երկրի կողմից արդիական սպառազինության վաճառքն Ադրբեջանին շարունակում է չլուծված խնդիր լինել ՀՀ-ի համար։
«Ադրբեջանին զենքի վաճառքը մահաբեր է՝ Բաքուն երբեք չի վարանում այդ զենքն օգտագործել քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, քաղաքացիական բնակչության դեմ։ Մենք հետևողականորեն արծարծելու ենք այս հարցը, այն միշտ մեր օրակարգում է լինելու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում։ Իսրայելը պետք է դադարեցնի մահաբեր բիզնեսն Ադրբեջանի հետ», – ասել է Մնացականյանը։
Անդրադառնալով Տավուշում սրացման օրերին հայկական զինուժի կողմից իսրայելական անօդաչու սարքերի խոցմանը՝ Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ գործում է առանց հաշվի առնելու, թե ինչ ծագման է զենքը։
«Մեր զինուժը վնասազերծում է ադրբեջանական զենքերը՝ անկախ դրանց ծագումից», – ասել է նա։
Իսրայելը տարիներ շարունակ զենք և զինտեխնիկա է մատակարարում Ադրբեջանին, իսկ Բաքուն ապահովում է իսրայելական նավթի պահանջարկի մոտ 40 տոկոսը։ Ադրբեջանն Իսրայելից հիմնականում գնում է անօդաչու թռչող սարքեր, հրթիռներ և այլ ժամանակակից համակարգեր։ 2019-ին Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ իր երկիրը 5 մլրդ դոլարի զենքի գնման պայմանագիր է կնքել Իսրայելի հետ։
Հուլիսի 12-ից սկսած հայկական զինված ուժերը Տավուշում հայ-ադրբեջանական սրացման ժամանակ խոցել են հակառակորդի 5-ից 10 անօդաչու թռչող սարք, այդ թվում՝ Hermes 900 մոդելի։

Израильское оружие, продаваемое Азербайджану, используется против гражданской инфраструктуры Армении, поэтому Израиль должен немедленно прекратить продажу оружия Азербайджану. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в интервью The Jerusalem Post.
Мнацаканян отметил, что, хотя израильско-армянские отношения в последние годы улучшились – президент Армении был в Израиле в январе 2020 года, – продолжение поставок Израилем современных вооружений в Азербайджан остается нерешенной проблемой для Армении.
«Торговля оружием в Азербайджан является фатальной, потому что Азербайджан никогда не стесняется использовать это оружие против гражданской инфраструктуры, гражданского населения. Мы будем последовательно заниматься этим вопросом, он всегда будет неотъемлемой частью нашей повестки дня как на двусторонних, так и на многосторонних платформах. Израиль должен остановить этот смертельный бизнес с Азербайджаном», – отметил Мнацаканян.
Комментируя сообщения о том, что Армения во время обострения на армяно-азербайджанской границе успешно сбила ряд израильских беспилотников, эксплуатируемых Азербайджаном, министр сказал, что Армения действует против Азербайджана, не обращая внимания на то, откуда это оружие.
«Наши военные обезвредили азербайджанское оружие независимо от его предполагаемого происхождения», – подчеркнул Мнацаканян.
Азербайджан является известным союзником Израиля, поставляет Израилю около 40% его потребностей в нефти и является давним клиентом израильских оборонных компаний, покупая беспилотники, ракеты и другие современные системы вооружений. В 2016 году президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что его страна подписала долгосрочные контракты на 5 млрд долларов на приобретение оружия и средств безопасности у Израиля.
С 12 июля ВС Армении сбили 5-10 БПЛА противника, среди них – дорогостоящий израильский дрон Hermes 900.