30 Հուլիս 2020 - 06:10 AMT
Հուլիսի լույս 30-ի գիշերը և առավոտյան հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին պահպանվել է հարաբերական անդորր։ Հակառակորդը երկու անգամ անարդյունավետ կրակ է վարել «Իգլա-Ս» և «ՕՍԱ-ԱԿ» համալիրներից (մեկական անգամ)։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Ադրբեջանական կողմը հրաձգային զինատեսակներից խախտել է կրակի դադարեցման ռեժիմը 15 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով մոտ 120 կրակոց:
«Ճամբարակի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի առանձին հատվածներում հրադադարը խախտվել է` 2 անգամ, Չինարի, Այգեձոր, Մովսես, Պառավաքար, Կոթի ուղղություններով տեղակայված մարտական դիրքերի առանձին հատվածներում` 8 անգամ, Երասխ, Արենի, Զանգակատուն ուղղություններով տեղակայված մարտական դիրքերի առանձին հատվածներում` 5 անգամ»,- ասվում է գրառման մեջ։
Ադրբեջանում մեկնարկել են ադրբեջանա-թուրքական համատեղ մարտավարական զորավարժություններy մարտական հրաձգությամբ և երկու երկրի ցամաքային զորքերի ու ռազմաօդային ուժերի մասնակցությամբ։ Ըստ ծրագրի՝ ցամաքային զորքերի ներգրավմամբ զորավարժությունները կանցկացվեն օգոստոսի 1-5-ը Բաքվում և Նախիջևանում, իսկ ռազմական ավիացիայի մասնակցությամբ՝ հուլիսի 29-ից օգոստոսի 10-ը՝ Բաքվում, Նախիջևանում, Գյանջայում, Կյուրդամիրում և Եվլախում։

В ночь на 30 июля и утром 30 июля на армяно-азербайджанской государственной границе сохранялось относительное спокойствие. При этом ВС Азербайджана 2 раза вели неэффективный огонь из комплексов «Игла-С» и «Оса-АК» (по одному разу), сообщила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
По ее словам, азербайджанская сторона из огнестрельного оружия нарушила режим прекращения огня 15 раз, произведя в направлении армянских позиций около 120 выстрелов.
«На отдельных участках боевых позиций, дислоцированных в направлении Чамбарака, ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня 2 раза», – отметила Степанян.
На разных участках боевых позиций, дислоцированных в направлении населенных пунктов Чинари, Айгедзор, Мовсес, Паравакар, Коти, режим прекращения огня был нарушен 8 раз. На разных участках боевых позиций, расположенных вблизи населенных пунктов Ерасх, Арени, Зангакатун, режим прекращения огня был нарушен противником 5 раз, сообщила пресс-секретарь.