Հայաստանում բուն զորակոչի մեկնարկից՝ հուլիսի 1-ից սկսած, կորոնավիրուս է ախտորոշվել մոտ 30 զորակոչիկի մոտ։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ զորակոչիկները մեկուսացվել են, ստանում են համապատասխան բուժում, ապաքինվելուց հետո կհամալրեն զինված ուժերը։ Իսկ 13 զորակոչիկ արդեն բուժվել է։
Զորակոչը մեկնարկել է մայիսից, սակայն զորակոչիկները զորամաս են մեկնում հուլիս-օգոստոս ամիսներին։ Նրանք թեստավորվում են վիճակահանությանը մասնակցելուց առաջ՝ արագ հակամարմիններ հայտնաբերող թեստերով։
Ախտորոշումը կատարվում է իմունոֆերմենտային եղանակով ախտորոշման միջոցով։ Պաշտպանության նախարարությանը թեստերը նվիրել է «Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամը։ Արյան անալիզի միջոցով, կախված հակամարմինների տեսակից, հնարավոր է լինում պարզել՝ մարդը կորոնավիրուսի ակտիվ, թե նախկին վարակակիր է։

30 Июль 2020 - 14:45 AMT
С начала призыва на военную службу в Армении с 1 июля около 30 призывникам был поставлен диагноз коронавирус. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь министерства обороны Шушан Степанян.
Она сообщила, что призывники изолированы, получают соответствующее лечение и после выздоровления вступят в вооруженные силы. 13 из них уже вылечились.
Призыв начался в мае, но призывники отправляются в воинскую часть в июле-августе. Они проходят тестирование, прежде чем их отправят по воинским частям.
В Армении 30 июля число случаев заболевания достигло 38,196, а число активных кейсов снизилось до 8877. Общее число выздоровевших составляет 28,366. Всего летальных исходов 728 – от коронавируса, еще 225 – от других заболеваний.