«Ավրորան» մինչև $200,000 կնվիրաբերի Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի բնակիչներին աջակցելու համար, ինչպես նաև #AraratChallenge շարժման միջոցով լրացուցիչ դրամահավաք-հանգանակություն կսկսի՝ ուղղելու տեղի հայ համայնքին:
Այս մասին հայտարարել են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը, նաև «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Արա Դարզին։
«Ավրորան» Լիբանանի Կարմիր խաչի և Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի միջոցով $100,000 աջակցություն կտրամադրի պայթյունի անմիջական հետևանքները մեղմելու համար, $50,000 կնվիրաբերի Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությանը՝ հայ համայնքի կարիքների համար: 2020-ի օգոստոսի 10-ից սկսած՝ առնվազն երկու ամիս #AraratChallenge շարժումը կօգնի նաև միավորելու աշխարհի բոլոր հայերին՝ իրականացնելով դրամահավաք:
Հավաքված միջոցները կուղղվեն Բեյրութի հայ համայնքի աջակցությանը: Ակնկալվում է, որ այս ջանքերը հնարավորություն կտան հանգանակել ևս $50,000՝ աջակցելու վերականգնման նախագծերին, որոնք կընտրվեն ավելի ուշ:
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Բեյրութի նավահանգիստում պայթյուն է որոտացել։ Քաղաքում մեծ ավերածություններ կան, վնասվել է ՀՀ դեսպանության շենքը, տուժել է նաև հայկական թաղամասը։ Պաշոնական վարկածով պայթյունի պատճառը նավահանգստի պահեստներում պահվող 2700 տոննա ամոնիումի սելիտրան է եղել։ Լիբանանի Պաշտպանության գերագույն խորհուրդը Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո երկրի մայրաքաղաքն աղետի գոտի է հայտարարել։

Гуманитарная инициатива «Аврора» выделит $200,000 в помощь жителям Бейрута, пострадавшим от мощного взрыва 4 августа в ливанской столице. Об этом сообщили соучредители гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян, Вардан Грегорян и Рубен Варданян, а также глава отборочной комиссии премии «Аврора» лорд Ара Дарзи.
«Аврора» посредством ливанского Красного Креста и Фонда Ближнего Востока (NEF) выделит $100,000 на смягчение последствий взрыва. $50,000 через движение #AraratChallenge будет предоставлено Киликийскому католикосату ААЦ – на нужды армянской общины Ливана.
Движение #AraratChallenge также мобилизует проживающих в разных странах мира армян на сбор средств для армянской общины Ливана. Ожидается, что будет собрано еще $50,000 на восстановительные проекты.
«Мы глубоко скорбим в связи с трагическим взрывом в Бейруте и присоединяемся к усилиям всего мира, направленным на безотлагательную помощь Бейруту. Ливан поддержал нас после Геноцида армян, а сегодня мы поддержим весь народ Ливана. Мы как представители гуманитарной инициативы «Аврора» обращаемся с призывом ко всем гуманитарным организациям сделать все для поддержки Ливана. Мы призываем всех армян мира поддержать население Ливана, а также армянскую общину этой страны», — заявили соучредители и глава отборочной комиссии гуманитарной инициативы «Аврора».