12 Օգոստոս 2020 - 10:51 AMT
Առաջիկայում որոշ վայրերում կվերանայվեն դիմակի կրման պարտադիր պայմանները, անձնական մեքենայում դիմակ կրելու պահանջը կհանվի, Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ասել է արտակարգ դրության պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Հանվելու է անձնական ավտոմեքենաներում դիմակ կրելու պարտադիր պահանջը, փոխարենը պահպանվելու են հանրային տրանսպորտում և տաքսիներում դիմակի կրման պայմանները։ Վերանայվելու է բացօթյա որոշ հանրային տարածքներում, օրինակ՝ բնության գրկում, անտառում, դիմակ կրելու պահանջը: Շուտով այս որոշումը կհրապարակվի», – ասել է նա՝ հավելելով, որ ուրբաթ օրը՝ օգոստոսի 14-ին հստակ կհայտարարվի, երբ են փոփոխություններն ուժի մեջ մտնում։
ՀՀ-ում արտակարգ դրության ժամկետն օգոստոսի 12-ից ևս 30 օրով երկարաձգվել է մինչև սեպտեմբերի 11-ը։ Կորոնավիրուսի համաշխարհային համավարակի պատճառով մարտի 16-ին Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարվել, որը հետագայում երկարաձգվել է։ Հայաստանում օգոստոսի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 40,794-ի։ Ընդհանուր առմամբ՝ կորոնավիրուսից մահվան 806 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 234։ ռողջացածների ընդհանուր թիվը 33,492 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 6262 է։

12 Август 2020 - 11:31 AMT
В Армении в ближайшее время обязательные условия ношения масок в некоторых местах будут пересмотрены. В частности, будет снято требование ношения маски в личном автомобиле, сообщил 12 августа на внеочередном заседании парламента РА вице-премьер и комендант Тигран Авинян.
При этом, требование ношения масок в общественном транспорте и такси останется в силе. Также будет пересмотрено решение в отношении ношения масок на природе, например, в лесу.
Новые решения будут опубликованы вскоре, пока на территории республики действуют прежние правила в отношении масочного режима.
Режим ЧП в связи с пандемией коронавируса действует в Армении с 16 марта. По состоянию на 12 августа число случаев заболевания в стране достигло 40,794, а число активных кейсов снизилось до 6262. Общее число выздоровевших составляет 33,492. Всего летальных исходов 806 – от коронавируса, еще 234 – от других заболеваний.