17 Օգոստոս 2020 - 09:43 AMT
Հայաստանում այսուհետ դատաբժշկական փորձաքննության նպատակով կդիահերձեն նաև կորոնավիրուսից մահացածներին։ Հիմնանորոգվել և շահագործման է հանձնվել միջազգային չափանիշներին համապատասխան հատուկ վտանգավոր վարակների ժամանակ դիահերձումները կազմակերպելու համար նախատեսված առաջին դիահերձարանը, հայտնում է Առողջապահության նախարարությունը։
Այն «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի» Կոտայքի մարզային բաժնի դիահերձարանն է։ Բաղկացած է երկու առանձին դիասրահից` համապատասխանաբար երեք և մեկ սեկցիոն սեղաններով, որոնցից մեկը նախատեսված է հատուկ վտանգավոր վարակներից մահացածների` դատաբժշկական փորձաքնության նպատակով դիահերձման համար։
Դիասրահներն ունեն առանձնացված մուտքեր, իրար հետ կապ չունեցող օդափոխման համակարգեր, ինֆեկցիոն սրահը հագեցած է բարձր ուղղորդված ճնշման տակ գործող օդամղիչ և օդահեռացման համակարգով, հատուկ ինֆեկցիոն դիասեղանով և HEPA ֆիլտրերով։
Շենքը դիակների ընդունման համար ունի երկու առանձին մուտք, էլեկտրական ամբարձիչներով երկու առանձին բազմախցիկային սառնարանային համակարգ` վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդություններից մահացած անձանց դիակների պահման նպատակով, ինչպես նաև առանձին մուտք քաղաքացիների և անձնակազմի համար։
Բժշկական անձնակազմի աշխատասենյակները մեկուսացված են դիահերձարանից։
Դիակների ճանաչումը կազմակերպվում է հատուկ համակարգի միջոցով՝ տեսախցիկների և հեռավար կապի օգնությամբ։
Հայաստանում կորոնավիրուսի 41,701 դեպք է հայտնաբերվել։ Ընդհանուր առմամբ՝ կորոնավիրուսից մահվան 824 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 243։

17 Август 2020 - 12:49 AMT
В Армении отныне тела умерших от коронавируса будут подвергаться вскрытию в целях судебно-медицинской экспертизы. В стране отремонтирована и сдана в эксплуатацию первая прозекторская для анатомирования тел в период распространения особо опасных инфекций, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Армении.
Здание прозекторского Котайкского областного отдела Научно-практического центра судебной медицины отныне оснащено современным оборудованием.
«Оно состоит из двух отдельных моргов с тремя и одним секционными столами, один из которых предназначен для анатомирования с целью судебно-медицинской экспертизы тел умерших от особо опасных инфекций, в том числе коронавируса. Морги имеют отдельные входы, не сообщающиеся между собой вентиляционные системы, а инфекционный зал оснащен воздухонапорной и воздуховыводной системой под направленным высоким давлением, специальным инфекционным столом для тел и фильтрами HEPA», – сообщает министерство.
Кабинеты медперсонала изолированы от морга. Опознание тел организуется посредством специальной системы с помощью камер и дистанционной связи.
В Армении выявлен 41,701 случай коронавируса, из них 34,655 человек выздоровели. Всего от коронавируса умерло 824 человека, 243 человека – по другим причинам.