«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը ՀՀ եկողների համար հրապարակել է կորոնավիրուսի թեստավորում իրականացնող լաբորատորիաների ցանկը։
ՊՇՌ թեստավորում իրականացնող լաբորատորիաների թվում են «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնը, «Պրոմ-Տեստ» ՍՊԸ-ի «Արմենիկում» մասնաճյուղը, «Դավիդյանց» լաբորատորիաները, «Էկոսենս» ՍՊԸ-ն, «Նորմեդ» բժշկական կենտրոնը, «Սիրմեդ» ՍՊԸ-ն, «Ա․Բ․ Մեդ» ախտորոշիչ լաբորատորիան։
Հայաստանի տարածք մուտք գործող անձը, եթե չունի վիրուսի ախտանշաններ և չի հոսպիտալացվել, կարող է իր ընտրությամբ՝ ինքնամեկուսանալ 14 օրյա ժամկետով կամ ինքնամեկուսացման ընթացքում անցնել ՊՇՌ հետազոտություն և թեստի բացասական պատասխան ստանալու դեպքում դուրս գալ ինքնամեկուսացումից։
Օդանավակայանից հիշեցրել են, որ ինքնամեկուսացման ընթացքում ՊՇՌ նմուշառումը պետք է իրականացվի բացառապես անձի ինքնամեկուսացման վայրում` համապատասխան լաբորատորիայի մասնագետների այցի միջոցով։ Մինչև հետազոտության արդյունքների բացասական պատասխանը ստանալը անձն իրավունք չունի լքելու ինքնամեկուսացման վայրը։
Օգոստոսի 12-ին պարետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամաբ Հայաստանը բացել է իր օդային սահմաններն օտարերկրացիների համար։ Ավինյանը նշել է նաև, որ յուրաքանչյուր երկիր ինքն է սահմանելու ճանապարհորդության կանոնները ՀՀ քաղաքացիների համար։

Ереванский международный аэропорт «Звартноц» опубликовал перечень некоторых клиник, где можно пройти ПЦР-обследование на наличие коронавируса для прибывающих в республику.
В их числе медцентр «Астхик», ООО «Пром-Тест» (филиал «Арменикум»), Лаборатории Давидянца, ООО «Экосенс», медцентр «Нормед», медцентр «Сирмед», лаборатория медицинской диагностики «А.Б.Мед».
Лица, прибывающие в Армению, при отсутствии симптомов, а также в случае, если не было госпитализации, могут по своему выбору самоизолироваться на 14 дней, или в ходе самоизоляции пройти ПЦР-обследование и в случае отрицательного ответа на тест выйти из самоизоляции.
В аэропорту напомнили, что отбор проб на ПЦР-тестирование проводится практически во всех частных медицинских центрах Еревана. Во время самоизоляции отбор образцов методом ПЦР должен выполняться исключительно специалистами лаборатории, на месте самоизоляции. Человек не имеет права покидать место самоизоляции до получения отрицательного результата теста.
Власти Армении 12 августа устранили запрет на въезд иностранных граждан в страну воздушным транспортом. Одновременно временно ликвидирована возможность получения визы на границе, и иностранцы смогут въехать в Армению только по визам, полученных в дипломатических представительствах или консульствах.