Օգոստոսի 18-ին Բեյրութից Հայաստան է վերադարձել մոտ 100 լիբանանահայ, որոնց թվում՝ 21 երեխա։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Նույն չվերթով Հայաստան են վերադարձել նաև Սիրիայից և Միացյալ Էմիրություններից հայեր։
Օգոստոսի 12-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Լիբանանին օգնություն հասցրած ինքնաթիռներով մոտ 100 քաղաքացի վերադարձել է Հայաստան։
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Բեյրութի նավահանգստում ուժգին պայթյուն է որոտացել։ Քաղաքում մեծ ավերածություններ կան, վնասվել է ՀՀ դեսպանության շենքը, տուժել է նաև հայկական թաղամասը։ Նախնական տեղեկություններով` պայթյունի պատճառը նավահանգստի պահեստներում պահվող 2700 տոննա ամոնիումի սելիտրան է եղել։ Լիբանանի Պաշտպանության գերագույն խորհուրդը Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո երկրի մայրաքաղաքն աղետի գոտի է հայտարարել։ Կառավարությունն աջակցություն է խնդրել բարեկամ երկրներից։

19 Август 2020 - 08:04 AMT
18 августа около 100 ливанских армян вернулись в Армению из Бейрута, в том числе 21 ребенок. Об этом на своей странице в Facebook сообщил начальник отдела репатриации аппарата Главного комиссара по делам диаспоры РА Ованнес Алексанян.
Этим же рейсом в Армению вернулись армяне из Сирии и Объединенных Арабских Эмиратов.
12 августа премьер-министр РА Никол Пашинян объявил, что около 100 граждан вернулись в Армению на самолетах, отправленных в Ливан с гуманитарной помощью.
Взрыв в порту Бейрута, в результате которого погибли более 170 человек и еще около 600 были ранены, прогремел 4 августа. В результате взрыва домов лишились около 300,000 человек, многие ливанские армяне выразили желание приехать в РА.