19 Օգոստոս 2020 - 10:20 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կարող է լուծվել միայն միջազգային պարտադրանքի ճանապարհով, Ադրբեջանի որևէ ղեկավար կամովին չի համաձայնելու ԼՂ անկախությանը, հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ Ապրիլյան պատերազմում հայկական կողմը հաղթել է, իսկ ինքը չի տեսնում իր կամ զինված ուժերի որևէ ղեկավարի կողմից արված այնպիսի սխալ, որի մասին արժե խոսել։
«Անկեղծ եմ ասում, մենք երբեք որևէ հաղթանակ մետրով կամ կիլոմետրով չենք չափել։ Չափման միավորն Ադրբեջանի պլանների ձախողումն է, որ մեր հակառակորդ երկրի նախագահը հրապարակավ հայտարարում է, որ իրեն ստիպում են ճանաչել ԼՂ անկախությունը»,- ասել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ հաջողությունը կարող է չափվել քաղաքական հայտարարություններով, միջնորդների հայտարարություններով, որոնք ասում են, թե Ադրբեջանի վարքագիծն անթույլատրելի էր։
Սարգսյանը պաշտոնանկությունից հետո առաջին անգամ մամուլի ասուլիսով է հանդես գալիս՝ պատասխանելով Ապրիլյան պատերազմի մասին հարցերին։

Карабахский конфликт может быть разрешен только путем международного принуждения, ни один азербайджанский лидер добровольно не согласится на независимость Нагорного Карабаха. Об этом заявил 19 августа в ходе брифинга экс-президент Армении Серж Саргсян.
Он отметил, что армянская сторона выиграла в Апрельской войне 2016 года, и он не видит никаких ошибок, допущенных им самим или руководителями вооруженных сил, о которых стоит говорить.
«Честно говоря, мы никогда не измеряли победу в метрах или километрах. Единицей измерения является провал планов Азербайджана, так как президент этой страны публично заявляет о том, что его принуждают признать независимость Нагорного Карабаха», – сказал Саргсян.
По его словам, успех может быть измерен политическими заявлениями, заявлениями посредников о недопустимости поведения Азербайджана.
Впервые после своей отставки в 2018 году Саргсян дает пресс-конференцию, отвечая на вопросы об Апрельской войне 2016 года.