21 Օգոստոս 2020 - 09:47 AMT
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի օգոստոսի 18-ի հրամանագրով վարչապետի միջնորդությամբ կապիտան Ռուբեն Սանամյանը պարգևատրվել է Հայրենիքի շքանշանով՝ արժանանալով Հայաստանի ազգային հերոսի բարձրագույն կոչմանը:
Կապիտան Սանամյանը, որպես սպա և հրամանատար, հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում ցուցաբերել է բացառիկ արիություն, անձնուրացություն և խիզախություն։
Հանրապետության նախագահի նույն հրամանագրով հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս դրսևորած անձնուրացության, մարտական գործողությունների ընթացքում ցուցաբերած խիզախության և հմտության համար ՀՀ պաշտպանության նախարարության ևս 199 զինծառայող պարգևատրվել է պետպարգևներով:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ միջնորդություն է ներկայացրել ԶՈւ կապիտան Ռուբեն Սանամյանին Ազգային հերոսի կոչման՝ Հայրենիքի շքանշանով, ինչպես նաև տավուշյան մարտերի ակտիվ դերակատարներից 16 զինծառայողների ներկայացրել է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, 55 զինծառայողների՝ «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշանով պարգևատրման։
Ազգային հերոսի կոչում ունի 18 անձ՝ քաղաքական, մշակութային, ռազմական, հոգևոր գործիչներ, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի նախագահ, Դաշնության խորհրդի անդամ Նիկոլայ Ռիժկովը։

Президент Армении Армен Саркисян подписал указ о присвоении звания «Национального героя Армении» военнослужащему, капитану Рубену Санамяну – активному участнику июльских военных действий на армяно-азербайджанской госгранице в Тавуше.
Ходатайство о присвоении звания Санамяну представил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Капитан Санамян, как офицер и командир, проявил исключительные храбрость, самоотверженность и смелость в деле защиты родины и обеспечения безопасности», – говорится в указе президента.
«Капитан Санамян умело руководил личным составом специальной разведывательной группы, личным примером подбадривая военнослужащих, ставя индивидуальные задачи, организуя отражение многократных атак противника на боевую позицию «Анвах» (Бесстрашный), что привело к значительным потерям живой силы, вооружения и военной техники противника», – сообщила пресс-секретарь Минобороны РА Шушан Степанян.
По ее словам, не щадя собственной жизни, он вместе с бойцами группы проводил сложные и опасные инженерные работы близ позиции, при помощи разведывательных действий добывал ценные документы, оружие, боеприпасы, ряд технических средств и другую информацию.
«В качестве командира капитан Санамян точно анализировал действия противника, оценивал обстановку, прогнозировал возможное развитие событий и совместными усилиями с личным составом позиции удерживал боевую позицию «Анвах», – добавила Степанян.
44-летнему Санамяну вручен Орден Отечества. Он стал 18-м Национальным героем Армении.
Кроме того, различных государственных наград удостоились еще 199 военнослужащих за самоотверженность, отвагу и защиту границ родины.