7 Փետրվար 2009 - 10:53 AMT
Ապրիլին Երեւանի Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի կունենա գիտաժողով` նվիրված Ադանայի կոտորածի 100-ամյակին
Ապրիլի 20-21-ին Երեւանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում (AGMI) տեղի կունենա գիտաժողով` նվիրված Ադանայի կոտորածի 100-ամյակին: Ինչպես հաղորդել է թանգարանի մամլո ծառայությունը, խորհրդաժողովի ընթացքում կներկայացվեն Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ մինչ այժմ անհայտ մնացած փաստեր: Խորհրդաժողովին կմասնակցեն պատմաբաններ Հայաստանից, Իտալիայից, Հունգարիայից, Ավստրիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից ու Շվեդիայից:
«Ադանայի ջարդերի ու կոտորածի ուսումնասիրությունը մի շարք կարեւոր հարցեր է պարզաբանում, կապված ջարդերի պատճառների, կանոնավոր թուրքական բանակի մասնակցության, փոխհատուցման խնդիրների եւ այլ հարցերի հետ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ապրիլի 1-14 Ադանայում տեղի ունեցած կոտորածի զոհ դարձան շուրջ 30 հազար հայեր: Տասնյակ հայկական բնակավայրեր ավերվեցին եւ հրի մատնվեցին: Հաճնի, Սիսի, Զեյթունի, Շեյխ-Մուրադի եւ այլ բնակավայրերի բնակիչները ինքնապաշտպանություն կազմակերպեցին, ինչը թույլ տվեց նրանց ետ մղել թուրք ջարդարարներին, ինչի շնորհիվ նրանք փրկվեցին լիակատար ոչնչացումից: Երիտթուքերի իշխանության հետաքննությունը ձեւական էր, ջարդի իսկական կազմակերպիչներն ու մեղավորները խուսափեցին պատժից:
Ադանայի 1909 թ. կոտորածը սկիզ դրեց հայերի ոչնչացմանն ուղղված երիտթուրքերի լայնածավալ քաղաքականությանը Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ եւ դրան հաջորդած տարիներին:

7 Февраль 2009 - 10:53 AMT
20-21 апреля Музей-институт Геноцида армян (AGMI) в Ереване организует международную конференцию, посвященную 100-летию резни в Адане. Как сообщила пресс-служба музея, в ходе конференции будут представлены доселе неизвестные факты о Геноциде армян. В конференции примут участие историки из Армении, Италии, Венгрии, Австрии, Франции, США и Швеции.
«Изучение резни и погромов в Адане выявляет ряд важных вопросов, связанных с исследованием причин погромов, участием в них регулярной турецкой армии, проблемами компенсации, и другими вопросами», – говорится в сообщении.
Жертвами резни в Адане с 1 по 14 апреля стали около 30 тыс. человек. Десятки армянских населенных пунктов были разрушены и сожжены. Жителями Аджна, Сиса, Зейтуна, Шейх-Мурата и других населенных пунктов была организована самооборона, позволившая отразить нападение турецких погромщиков, благодаря чему удалось избежать поголовной резни. Расследование младотурецких властей было формальным, подлинные организаторы и виновники резни избежали наказания.
Резня в Адане в 1909 году положила начало широкомасштабной политике младотурок по уничтожению армян, в годы Первой мировой войны и в последующих годах.